Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Giresun'da "Hayvanlı" HES Protestosu

Aksu Vadisi'nde yapılan HES'leri protesto eden Dereli Tepeköy Kalkınma ve Yardımlaşma Derneği üyelerinin "HES'lere hayır" yürüyüşünde, dana, koyun, kuzu ve tavuk gibi hayvanlar da yer aldı.

yapi.com.tr/AA
Giresun'da "Hayvanlı" HES Protestosu

Fevzi Çakmak Mahallesi'ndeki dernek binasının önünde toplanan dernek üyeleri ile eyleme destek verenler, Atatürk Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Dana, koyun, kuzu ve tavukların da yer aldığı yürüyüşte katılımcılar, " Su hayattır satılamaz", "HES'lere hayır", "HES'çi şirket Aksu'yu terk et" yazılı dövizler taşıdı, çeşitli sloganlar attı. Atatürk Meydanı'nda sona eren yürüyüşün ardından, Dereli Vadisi'ni Koruma Platformu sözcüsü Bülent Aslan basın açıklamasını okudu.

Yaklaşık 70 kilometre uzunluğundaki Aksu Deresi üzerinde 16 HES projesinin uygulandığını belirten Aslan, şöyle konuştu: "Anlaşılacağı üzere bize hayat veren sular, büyük sermaye gruplarına peşkeş çekilerek, başta biz insanlar olmak üzere bölgedeki bütün canlıların geleceğini tehdit edecek bir sürece girmiştir. Bölgemizde yapılan HES'lerle hem doğa yağmalanıyor hem de dereler borulara hapsediliyor. Binlerce canlının yuvaları dağıtılıyor, on binlerce kırmızı benekli alabalık yok ediliyor. Aksu Deresi, inşaat atıkları nedeniyle doğal renginde akamıyor ve artık derede canlı barınamıyor." Aslan, HES'leri kınadıklarını vurgulayarak, tüm HES projeleri iptal edilene dek yılmadan mücadele etmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise Giresun'da derelerin HES'ler nedeniyle yok olduğunu savunarak, "Sadece haritalarda dere kaldı. Ne balık ne canlı kaldı. İnsanların yaşaması, hayvanların oralarda yaşaması için HES yapımları durmalı" dedi. Konuşmaların ardından dernek yönetimi, ibriklerle katılımcılara su dağıttı. Katılımcılar, davul, zurna ve kemençe eşliğinde "Giresun karşılaması" oynadıktan sonra dağıldı.

ETİKETLER: HES Giresun Aksu
http://www.yapi.com.tr/haberler/giresunda-hayvanli-hes-protestosu_119772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!