Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hevsel Dayanışması Kuruldu!

Diyarbakır Hevsel Bahçeleri’ndeki Dicle Üniversitesi kampüsünde yüzlerce ağacın kesilmesi üzerine öğrencilerin başlattığı nöbetin beşinci gününde İstanbul ’da Hevsel Dayanışması kuruldu.

yapi.com.tr
Hevsel Dayanışması Kuruldu!

Radikal'den Elif İnce'nin haberine göre, “Gezi Parkı’ndan Hevsel Bahçeleri’ne bu daha başlangıç mücadeleye devam” pankartının asıldığı basın toplantısında konuşan Sırrı Süreyya Önder, Dicle Üniversitesi’nin atıklarını Hevsel Bahçeleri’ne boşaltarak burayı bataklığa çevirdiğini belirtti. Önder, “Süreç, ‘Önce bataklığa çevir, sonra imha etmek için bunu gerekçe say, sonra orayı talan ve yapılaşmaya aç’ şeklinde gelişti. Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Dicle Üniversitesi el ele vererek burada katliamın altına imza atıyorlar” diye konuştu. Dayanışma 7 Mart Cuma günü Beşiktaş’ta miting düzenleyecek.

‘Yangın tehlikesi için kestik’

Diyarbakır’ın güney batısında, Dicle Vadisi içinde yer alan Hevsel Bahçeleri’nin tarihi 8 bin yıl geriye gidiyor. UNESCO miras listesine aday Hevsel Bahçeleri’nde ağaç kesiminin büyük tepki uyandırması üzerine Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bir açıklama yaparak Hevsel Bahçeleri’nde bir konut uygulaması veya imar planı çalışması bulunmadığını duyurmuştu. Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün de dün 990 adet ağacın yangın tehlikesine karşı kesildiğini belirterek “O bölgedeki ağaçlar yarım asırlık değil, kendiliğinden biten ama bizim arıtma tesisimizin organik yükünden dolayı daha hızlı gelişen ağaçlardır. Alanın rehabilite edilmesi kesilen ağaçların yerine de yeniden çam ağaçları dikilmesi koşuluyla bir kısmının kesilmesine izin verildi. Orası sit alanı, ne biz ne de bir başkası oraya hiçbir şey yapamaz” dedi.

Hevsel Dayanışması üyelerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, bahçelerdeki tek tehdidin yapılaşma olmadığına dikkat çekti: “Dicle Nehri üzerine ardı ardına HES’ler planlanıyor. Hevsel Bahçeleri’nin yakınında petrol arama şirketleri kaya gazı sondajına başladı. Vadinin bir tarafı da rezerv yapı alanı ilan edildi. Gezi ve ODTÜ’de olduğu gibi çeşitli akıl oyunlarıyla vadi şirketlerin kullanımına sunulmaya çalışılıyor.”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen 30 Ocak tarihli cevapta Dicle Vadisi’nde 1 adet HES için ÇED olumlu kararı verildiği, 4 adet HES için ise ÇED sürecinin devam ettiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hevsel-dayanismasi-kuruldu_117822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!