Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hevsel Bahçeleri'ne Yapılaşma Tehdidi!

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday olan Hevsel Bahçeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebiyle 'tarım niteliği korunacak alan' statüsünden çıkarıldı.

yapi.com.tr
Hevsel Bahçeleri'ne Yapılaşma Tehdidi!

Diyarbakır’da Dicle Nehri kıyısındaki Hevsel Bahçeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘yapı rezerv alanı’ ilan edilince Diyarbakır halkı 8 bin yıllık geçmişe sahip Hevsel Bahçeleri’ndeki ağaçların kesilmemesi için Mart ayında günlerce nöbet tutmuştu.

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, 14 Kasım 2014 Tarihinde toplanan Diyarbakır il Toprak Koruma Komisyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda 8 milyon 629 bin 499 metrekarelik alana sahip Hevsel Bahçeleri’nin 7 Milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal niteliği korunacak alan statüsünden çıkararak ‘rekrasyon’ alanı ilan etti. Komisyon geriye kalan 1 milyon 111 bin 767 metrekarelik alanı ise tarımsal niteliği korunacak alan statüsünde kalmasına karar verdi.

Yapılaşma tehdidi

Hevsel Bahçeleri’nin imara açılacağını savunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hevsel Bahçeleri’nin rekrasyon alanı ilan edilmesine itiraz etti. Hevsel Bahçeleri’nin, Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için UNESCO’ya başvurulduğunu ve başvuru sonuçlanana kadar beklenmesi gerektiğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karara şerh koydu.

Kararın iptal edilmesi gerektiğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’ Toprak Koruma Komisyonu toplanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından talep edilen Dicle Vadisinde bulunan tarımsal arazilerin tarım dışı kullanım iznini karara bağlamıştır. Bu kararla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı Yapı Rezerv Alanı kararının önü açılmıştır. Kentimiz için bitki örtüsü, peyzajı, sahip olduğu flora ve faunası ile son derece önemli olan bu alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi üzerine tarım dışı kullanım iznini kaldırılmış ve yapı yapma tehdidine açık hale getirilmiştir. Bununla Toprak Koruma Komisyonu; 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile Uygulama Yönetmeliğine göre amaç dışı ve yanlış kullanımların önlenmesi korumayı sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesi ile ilgili yetki ve sorumlulukları varken, tamamen kanun ve yönetmeliğine aykırı bir karar vermiştir.’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/hevsel-bahcelerine-yapilasma-tehdidi_126449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!