Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Hevsel'de Ağaç Kesimi Durduruldu!

Diyarbakır’da Hevsel Bahçeleri’nde ağaç kıyımına ve doğa tahribatına karşı gençlerin başlattığı nöbet eylemi 10. günü geride bıraktı. Mezopotamya Ekoloji Hareketi üyesi Gültekin Aydeniz, yaptıkları görüşmede, Diyarbakır Valisi’nin ‘Hevsel’de ağaç kesimi durduruldu’ dediğini aktardı.

yapi.com.tr
Hevsel'de Ağaç Kesimi Durduruldu!

Oluşturulan bir heyetle Diyarbakır Valiliği arasındaki görüşmeler de devam ediyor. Evrensel gazetesinden Cumhur Daş'ın haberine göre Mezopotamya Ekoloji Hareketi üyesi Gültekin Aydeniz, sürece ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Aydeniz, “Henüz resmi bir açıklama yapılmış olmasa da görüşmelerimizde Vali ağaç kesiminin durdurulacağını söyledi” dedi. Görüşmelerin bir süre daha devam edeceğini ve önümüzdeki günlerde çıkan sonucun bir deklerasyonla duyurulacağını söyleyen Aydeniz, “Biz Dicle Vadisi başta olmak üzere tüm doğa katliamlarından vazgeçilmesini istiyoruz. Direniş güçlenerek devam edecek” dedi.

Valilikle bugüne kadar iki görüşme yaptıklarını söyleyen Aydeniz, “Görüşmede bizzat Vali ağaç kesiminden vazgeçildiğini ifade etti. Ancak biz her alandaki tahribatlara karşı burada direnişi devam ettirme kararlılığındayız. Kum ocaklarını, HES projelerini görmezden gelemeyiz. Ağaçların kesilmesinin durdurulması bu direniş sayesinde oldu. Ama sadece ağaçların kesilmesinin durdurulması üzerinden anlaşma sağlamayız. Doğamızı, kültürümüzü etkileyecek tüm çalışmalardan vazgeçilmelidir” dedi. Dicle Nehri’nin ve Dicle Vadisi’nin binlerce yıldır var olduğunu ifade eden Aydeniz, “Özellikle son 10 yılda Hükümetin aldığı kararlarla Dicle Nehri neredeyse kuruma noktasına geldi. Bu uygulamalar Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO sürecini de olumsuz etkiliyor. Bu süreci tehlikeye atacak hiçbir çalışmanın yapılmamasını istiyoruz. Çünkü UNESCO süreci beraberinde çok ciddi bir koruma sürecini de getiriyor. Bu sağlanırsa surların, Dicle Vadisi’nin binlerce yıl daha yaşaması sağlanabilecek. Bu mirası gelecek kuşaklara taşımak gibi bir yükümlülüğümüz var” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hevselde-agac-kesimi-durduruldu_118008.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!