Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diyarbakır'da "Hevsel" Direnişi!

Diyarbakır’da 8 bin yıllık tarihi bulunan Hevsel Bahçeleri’nde yapılan ağaç kesimine karşı bölgede çadır kurulmak isteniyor, polis izin vermiyor.

yapi.com.tr
Diyarbakır'da "Hevsel" Direnişi!

Dicle Üniversitesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü proje ile yapılaşmaya açılmak istendiği öne sürülen UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi için adaylık teklifi de verilen Hevsel Bahçeleri’nde şu ana kadar 7 bin ağaç kesildi, 3 bin ağaç da kesilmeyi bekliyor. Rektörlük, ağaç kesiminin yangınları önleme amaçlı olduğunu savunuyor. Bakanlık’tan ise henüz bir açıklama gelmedi. Bir başka iddia ise bahçenin bulunduğu alanda Hidroelektrik santral (HES) yapılmasının planlandığı yönünde.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, ağaçların kesilmesine karşı bölge gençleri süresiz çadır eylemi başlattı. Gençler adına yapılan açıklamada, Hevsel Bahçeleri’nin tahrip edilmesine ve HES’lere izin verilmeyeceği bildirildi.

Dicle Nehri kıyısındaki 10 bin dönümlük alanı kaplayan bahçelerde 180’den fazla kuş türü yaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan Hevsel’in, UNESCO Dünya Mirası asıl listeye alınması için de başvuru yapıldı.

Gençlerden eylem

Diyarbakır’da Hevsel Bahçelerinde bulunan ağaçların kesilmesine karşı gençler kesimin yapıldığı yerde çadır eylemi başlattı. Ağaç kıyımının yapıldığı alanda toplanan gençler ‘Hevsel’den Gezi’ye Dicle Direniyor’ pankartı açtı.

Dicle Üniversitesi arazinde bulunan ağaçların kesilmesine ve Dicle Nehri üzerine yapılmak istenen HES’lere karşı gençler süresiz çadır eylemi başlattı. Gençler adına yapılan açıklamada Hevsel Bahçelerinin tahrip edilmesine ve HES’lere izin verilmeyeceği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/diyarbakirda-hevsel-direnisi-_117671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!