Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hıdırlık Tabyası Müzeyle Hayat Bulacak!

Balkan Savaşlarındaki Edirne savunması sırasında Şükrü Paşa tarafından karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, hazırlanacak projeyle müzeye dönüştürülecek.

yapi.com.tr/AA
Hıdırlık Tabyası Müzeyle Hayat Bulacak!

Balkan Savaşlarındaki Edirne savunması sırasında Şükrü Paşa tarafından karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, Osmanlının Balkanlara çıkış serüveninin canlandırılacağı bir projeyle yeniden hayat bulacak.

Edirne Valisi Hasan Duruer, yaptığı açıklamada, Hıdırlık Tabyası'nın Edirne işgalinden önce Şükrü Paşa tarafından kullanılmış önemli tabyalardan biri olduğunu söyledi.

Tabyanın 55 dönüm arazi üzerine kurulu olduğunu belirten Duruer, tabyada Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen restorasyon çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Restorasyon çalışmalarında önemli bir aşama katedildiğini aktaran Duruer, şöyle konuştu:

"Tabyayı, Osmanlı'nın Balkanlara çıkış serüvenini canlandıracağımız, 1354'den itibaren 1913'e kadar o muhteşem tarihin ve kültürün geçmişinin canlanabileceği bir müze haline getirme konusunda proje hazırladık. Hıdırlık Tabyası 2 bin 500 metrekare kapalı alanı olan, Prof. Amir Pasiç tarafından hazırlanan, Dr. Metin Eriş ve Prof. Mustafa Kaçar'ın büyük destek verdiği bir proje. Kısmet olursa 8 Aralık'ta Başbakanımıza arz etmek istiyoruz."

Duruer, proje hayata geçtiği taktirde Edirne'ye büyük bir değer katacağına inandığını kaydetti.

Balonla 3 ülke ve 3 nehir seyredilebilecek

Duruer, Edirne'nin en yüksek tepelerinden birine kurulu tabyada balonla seyir imkanı da sunmayı planladıklarını söyledi.

Balonla 100 metre çıkıldığında 3 ülkenin ve 3 nehrin görülebildiğini belirten Duruer, "Üç ülke Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan. Nehirlerden Arda'yı, Tunca'yı ve Meriç'i görme şansına sahipsiniz. Bunun Edirne için çok önemli projelerden bir tanesi olarak değerlendiriyorum" diye konuştu.

Duruer, Şükrü Paşa Tabyası'ndaki müzenin de tefriş ve tanzimini yeniden ele aldıklarını aktardı. Hazırlanan projenin bitmek üzere olduğunu ifade eden Duruer, şunları kaydetti: "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından buraya finansman yapılacak. Burası hem de şehitlik olarak düzenlenecek. İçinin tefrişini, daha modern bir şekilde, çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir hale getirme konusunda projemiz var. Diğer bir projemiz de Bizans'tan kalma Makedon Kulesi'nin olduğu yer. Orada yine Romalılardan kalma surlar var. Orası ile ilgili de proje hazırlattık. Orayı arkeoloji müzesi haline getirmek düşüncesindeyiz. Makedon Kulesi'nin üstüne çıktığınızda Edirne'yi kuş bakışı seyretme şansına sahip olacaksınız. Bu da önemli projelerden bir tanesidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/hidirlik-tabyasi-muzeyle-hayat-bulacak_114093.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!