Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye’nin İlk Göç Müzesi Eskişehir’de

2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Eskişehir’de, Türkiye’nin ilk Göç Müzesi açılışa hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Türkiye’nin İlk Göç Müzesi Eskişehir’de

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Kalıcı Eserler projesi kapsamında Eskişehir'de açılışı yapılmak üzere olan Göç Müzesi'nin, Türkiye'de ilk ve tek olduğunu bildirdi.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde, tarihi evleri ile ünlü bölgede açılmaya hazırlanan Göç Müzesi ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, "kurulacak olan müzede; Göç ve Sürgün temalı objeler, görseller, videolar, canlandırmalar ve enstelasyonlar sergilenecek" dedi.

Vali Tuna, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Eskişehir'e kurulacak müze ile Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkileri, bilimsel, kültürel, sanatsal araştırma, inceleme ve etkinlikleri geliştireceğini ifade ederek, açılışa hazırlanan Göç Müzesi'nin, kültürel birliği ve dayanışmayı sağlamak, dünya barışına, uygarlığına, bilime ve sanata katkıda bulunmak amacıyla kurulduğunu belirtti ve "Bu müze Türk Dünyası Kültür Başkenti misyonunun önemli bir halkasını oluşturacak" dedi.

Müzede neler olacak?

Müzede, insanlık tarihi boyunca Eskişehir'de iz bırakan uygarlıklardan, tarih öncesi dönemlerden, Hititlere, Frig ve Lidyalılardan Büyük İskender'e, Bizans'tan Rumlara- günümüze kadar geçirdiği evrelerin sergilenecek. Ayrıca göç ve göçmenlik olgusunun antropolojik açıdan yerleşik kültür ve yaşam üzerindeki etkisi bilimsel materyallerle işlenecek.

Müzenin ağırlıklı temasını Türklerin yaşadığı göçler oluşturacak: Türklerin Orta Asya'da kurduğu devletler ve göç dalgaları, Göktürkler ve Oğuz Boyu bağlantısı, Selçuklu Devleti ve Beylikler Dönemi, Osmanlı Dönemi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Dönemi ve bu dönemlerde yaşanan savaşlar, göçler ve sürgünler; animasyon filmler, heykeller, orijinal objeler, fotoğraflar, belgeler, folklorik eşyalarla anlatılacak. Yine bu dönemlere ait tarihi şahsiyetlerin heykelleri, tematik olarak oluşturulacak dönem anbiyansları içinde sergilenecek. Ayrıca, müze bünyesinde bir Göç Kütüphanesi, Araştırma Merkezi ve Atölye kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ilk-goc-muzesi-eskisehirde_113936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!