Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bürokrasi Müze Taşıttı

Marmaris'in ilk turizmcilerinden, ilçeye 6 okul ile 1 cami yaptıran Ahmet Urkay, 40 yıl biriktirdiği 5 bine yakın objeyi sergilemek amacıyla Çamlı Köyü Taşhan’da 8 bin 880 metrekarelik ruhsatlı ticari alanı satın aldı, 2001’de yapı ruhsatı alarak inşaata başladı.

yapi.com.tr
Bürokrasi Müze Taşıttı

DHA'nın haberine göre, 2 yıl sonra yapı kullanma izni için başvurduğunda kot farkının ana yol yerine arka taraftaki dereden alınması gerektiği belirtilerek inşaat mühürlendi, yıkım emri çıkarıldı, 7 bin lira ceza kesildi.

Urkay, yapı tadilat belgesi alarak istenen düzeltmeleri yaptı. İkinci kontrolde de eksikler bulundu. Ahmet Urkay, onları da düzelttikten sonra tekrar yapı kullanma izni için başvurdu. Haziran 2011’de Muğla Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ekipleri, etnografya bölümünde yapılan tavanla asma katın yıkılarak eski haline getirilmesini isteyip mühürledi. Urkay, 11 yıl boyunca yılda en az 10-12 kez Muğla’ya, Özel İdare’ye gittiğini ve artık mevzuattan bezdiğini, kendisine ticari bir mekan yapmayıp geleceğe kültür mirası bırakmak istediğini ama devletin madalya verecek yerde engellediğini belirtti.

Denizli’ye götürdü

Kasıtlı bürokratik engellerin küstürdüğünü söyleyen Ahmet Urkay, kendi adını taşıyan müzesini Denizli’ye taşıma kararı aldı. Urkay geçen ay, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik ve etnografik 5 binin üzerinde eser bulunan müzesini kapatıp memleketi Denizli’ye taşımak için bakanlıktan izin aldı. Müzedeki eserlerin büyük bölümü 6 TIR’la taşındı. Urkay, kapattığı müzesinin girişine, “Bürokratik engellerden dolayı kapalıyız. Müzeler Genel Müdürlüğü hariç” yazılı bir de pankart astı.

Urkay, “Karahayıt’ta 106 dönüm arazi aldım. 40 dönümü yola gitti. Kalanına yeni müze yapacağım. Projeleri çiziliyor. Bir seneye yakın sürer. Eserlerin bir kısmını evime ve otelime taşıdım. Bir kısmını da Denizli’deki yerlerime götürdüm” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/burokrasi-muze-tasitti_118280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!