Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Holcim - Lafarge Birleşmesi OYAK Çimento'yu Heyecanlandırdı

OYAK Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, çimento sektöründe bugüne kadar yapılmış en büyük birleşme olan Holcim ve Lafarge gruplarının birleşmesini yakından takip ettiklerini ve oluşacak fırsatlarla şimdiden ilgilenmeye başladıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Holcim  - Lafarge Birleşmesi OYAK Çimento'yu Heyecanlandırdı

4 Nisan’da basına yansıyan ve detayları şekillenmeye başlayan Holcim  - Lafarge birleşmesinin, şirketlerin bağlı olduğu rekabet kanunları uyarınca bazı varlıkları elden çıkarmasını gerektireceğini söyleyen Celal Çağlar, satılması olası tüm varlıklar ile şimdiden ilgilenmeye başladıklarını ifade ederek; konuyla ilgili uluslararası yatırım bankaları ile görüşmelere başladıklarını açıkladı.

Son aşamasına gelen birleşme görüşmelerinin 40 milyar euro piyasa değerine ulaşarak, dünyanın en büyük çimento grubunu yaratacağını ve toplam kapasitesinin yıllık 440 milyon tonu aşacağını hatırlatan Çağlar, bu konudaki haberlerin dünya çimento sektöründe büyük bir heyecan yarattığını belirtti. “Olası birleşme sonrasında Ekvator’dan Filipinler’e kadar pek çok ülkede pazar payı yüzde 80’e varan biçimde artacak ve her gelişmiş ülkede benzer olan rekabet kanunları, birleşmiş yeni şirketin bazı fabrikalarının üçüncü şahıslara satılmasını gerektirecektir” diyen Çağlar; varlık satışlarının olası olduğu her ülke ile ilgili detaylı çalışmalara başladıklarını kaydetti. Çağlar, “Özellikle büyümeye devam eden veya büyüme potansiyeli bulunan Doğu Avrupa, Afrika ve İngiltere pazarlarına odaklanacağız” dedi.

CelalCelal Çağlar"Uzun zamandır çeşitli coğrafyalarda satın alma fırsatlarını takip ediyoruz"

Türkiye çimento sektörünün, 2013 yılında 70 milyon tonun üzerinde çimento üretimi ve 60 milyona yaklaşan iç satışları ile Avrupa’nın birinci, dünyanın ise beşinci sırasında yer aldığını anımsatan Çağlar; OYAK Çimento Grubu'nun da geçtiğimiz yıl 10 milyon tonun üzerindeki satış hacmine ulaştığını ve uzun yıllardır pazar lideri konumunda bulunduğunu ifade etti. Pazar liderliklerinin ülke içinde yapacakları olası satın almaları sınırladığı için uzun zamandır çeşitli coğrafyalarda satın alma fırsatlarını takipte olduklarını vurgulayan Çağlar; "Holcim ve Lafarge’ın birleşmesi ile oluşacak yeni fırsatları da ciddiyetle ele alıyoruz. Hedef ülkelerden olan Romanya’da 2007 yılından bu yana faaliyetteyiz” diye konuştu.

Çağlar; OYAK’ın Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerine sahip olduğunu, 2012 yılı karının 1 Milyar Dolara yakın, yatırıma yönlendirmeye hazır nakdinin ise 3 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/holcim---lafarge-birlesmesi-oyak-cimentoyu-heyecanlandirdi_119221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!