Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Hudson Meydanı Master Planı

Mathews Nielsen Lanscape Architects; New York, Manhattan’da bulunan Hudson Meydanı için sokak bazında hazırladıkları master planı paylaştı. Tasarımla, planlanan alanda bulunan kamusal mekanın sosyal, ekonomik ve ekolojik olarak sürdürülebilir bir yapı kazanması amaçlanıyor.

Hudson Meydanı Master Planı

Mathews Nielsen Lanscape Architects;  New York, Manhattan’da bulunan Hudson Meydanı için sokak bazında hazırladıkları master planı paylaştı. Tasarımla, planlanan alanda bulunan kamusal mekanın sosyal, ekonomik ve ekolojik olarak sürdürülebilir bir yapı kazanması amaçlanıyor. Proje yalnızca meydanı değil, meydanın çevresinde bulunan çalışma ve yerleşim yerlerini kapsıyor. Tasarım, tüm yönlerden ve bağlantılı mahallelerden yaya odaklı erişimi kolaylaştıracak bir ulaşım sistemine odaklanıyor.

Firma 100 farklı şirketi içeren 23 tasarım ekibi arasından Hudson Square Connection tarafından, projeyi yürütmek ve tasarım uzmanlarını yönetmek için seçildi. Projenin ilk aşaması ise 27 Milyon Dolar olarak hesaplandı.

Manhattan’ın merkezinde bulunan Hudson, yoğunluklu olarak matbaacılık ve yayıncılık yapılan firmaların olduğu bir bölge. Kentin dinamik ve yaratıcı endüstrilerini barındıran Hudson’da, 35.000 medya ve tasarım çalışanı bulunuyor.

Tasarım projesi, mevcut bağlantıları kuvvetlendirmek ve Hudson River Park’ın yakınında yeni bağlantılar oluşmayı amaçlıyor. Alana yeni bir kimlik kazandıran proje, sokak kullanımı ve trafik sıkışıklığına yönelik çoklu çözümler geliştiriyor. Tasarım, kamusal mekanların kamusal sanatlarla güzelleştirileceği, açık alanlar sosyal etkileşimleri yaratabileceği ve spor faaliyetlerinin destekleneceği bir yaklaşım getiriyor. Sokakların yeşillendirildiği, trafik yoğunluğunun azaldığı ve kaldırımların yaya odaklı olarak yeniden düzenlendiği tasarımda çevre ilişkileri güçlendiriliyor. Projenin önem taşıyan başka bir yanı ise katılım, masterplan tasarım alanının kullanıcılarıyla yapılan toplantılarla geliştirilmiş.

Planın aşamalı bir şekilde, projenin ilkelerine ve New York Tasarım Komisyonu’na bağlı olarak gelişip büyümesiyle birlikte uygulanacağını belirten Signe Neilsen, bu projenin bir kent plancısının hayali olduğunu söyledi. Neilsen, sadece ulaşımda katalizör öğeler planlamakla kalmadıklarını; düzenlemenin bölgede sosyal etkileşimleri ve sokak güvenliğini de sağlayarak yaratıcılığı geliştireceğini vurguladı.

Mathew Nielsen Lanscape Architects uzman kentsel tasarımcıları, New York’ta Times Meydanı düzenlemesini de içeren 9 farklı multi model sokak projesine sahip. Hudson Meydan projesinin ise 2017 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Mimarlar: Mathews Nielsen Landscape Architects

Tasarım Alanı: Manhattan, New York, ABD

Kentsel Tasarım: Rogers Marvel Architects

Endüstriyel Tasarım: Billings Jackson Design

Ulaşım ve Aydınlatma Planı: Arup

Grafik Tasarım: Open


Bu haber http://www.archdaily.com sitesinden derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hudson-meydani-master-plani-_103123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!