Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?

Danimarka, Kopenhag’a 30 dakika uzaklıktaki Vinge için hazırlanan “yeni şehir” projesine göz atıyoruz. 10 bin kişilik nüfusu barındırması ve 4 bin kişilik istihdam yaratması beklenen projenin, marka kent yaklaşımına da yeni bir soluk getireceği belirtiliyor.

  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?
  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?
  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?
  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?
  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?
  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?
  • Yeni Bir Kent Hayali Mümkün mü?

EFFEKT ve Henning Larson Architects tarafından Marianne Levinsen Landscape ve Moe Colsulting Engineers işbirliğiyle hazırlanan Vinge Projesi, Kopenhag’a 30 dakika mesafede bulunan ve eşsiz doğal özelliklere sahip bu alanı marka kente dönüştürüyor.

Bölgesel ve uluslararası ölçekte öneme sahip bu büyük projede Vinge’in 4 bin kişiye istihdam sağlaması ve 10 bin kişiyi barındırması öngörülüyor. Kent sakinlerini Kopenhag merkezine ulaştıracak tren istasyonu ve otoban, tasarlanan kent merkeziyle birlikte planın ana kurgusunu oluşturuyor.

350 hektarlık alanıyla Vinge, şuanda Danimarka’nın en büyük kentsel alanı konumunda. Projede kent yaşamı The Green Heart adı verilen park alanı çevresinde kurgulanıyor. Bu alanda doğal yaşam ve kentsel yaşamın birleştirilmesinin yanı sıra doğal yaşamın doğurduğu rekreatif alanlar yaya odaklı altyapıyla kente bütünleştiriliyor. Kent sakinlerinin alışveriş, spor ve diğer aktiviteler için bir araya gelmesini sağlayacak alanın çevresinde; okul, spor merkezleri gibi birimler tren istasyonuna yakın bir şekilde konumlanıyor.

“The Green Heart”la birlikte kentin yaya akışı, toplu taşım ve kentsel sistemlerle entegre edilerek yeni bir kentsel mekan tipi tanımlanıyor.

Planda Vinge, istasyonun çevresine yapılması düşünülen yüksek yapılarla yoğun dokuya sahip bir kentsel alan olarak tasarlandı. Yine plan göre kentsel dokunun yoğunluğu istasyondan uzaklaşıldıkça azalıyor, yüksek katlı binalar yerini kendi bahçeli küçük kasaba evlere bırakıyor. Projede kent, sınırları boyunca çevresinde bulunan doğal peyzajla kaynaşıyor. Yoğun kentsel doku enerjik bir kentsel alan yaratırken, doğal alan ve peyzaj daima kendini gösteriyor.

Frederikssund  Belediyesi için hazırlanan bu plan, 8 Mayıs 2013 itibariyle konseyden geçti. 1947’de Kopenhag için yapılan “Finger Plan”ın bir parçası olan Vinge için hazırlanan bu projeyle, kendi tren istasyonuna sahip olan kent tasarımında yeni bir adım atılıyor. Projenin Danimarka’da geleceğin demiryolu kentleri için yeni bir vizyon sunacağı düşünülüyor.


Bu haber www.archdaily.com sitesinden derlenmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-bir-kent-hayali-mumkun-mu-_108988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!