Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Almanya 'Krizle Mücadele Fonu'nu Onayladı

Almanya krizle mücadele fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması’nı (ESM) onayladı. ESM 700 milyar Euro’luk ana sermayesiyle borç krizinin tırmanmasını önlemeye çalışacak. Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM), Uluslararası Para Fonu (IMF) benzeri bir finans kuruluşu olacak.

yapi.com.tr
Almanya 'Krizle Mücadele Fonu'nu Onayladı

Ancak istikrar mekanizması henüz kâğıt üzerinde bekliyor. Almanya dışındaki bütün Euro Bölgesi ülkeleri tarafından onaylanan istikrar mekanizmasına İrlanda da, Avrupa Adalet Divanı kararını bekleme gerekçesiyle şartlı onay verdi. Adalet Divanı elan, borçlu ülkelerin altına sığındığı kefalet şemsiyesinin Avrupa Birliği (AB) antlaşmalarına uygunluğunu sınıyor.

İrlanda’nın istikrar mekanizmasındaki sermaye payı küçük olduğundan kefalete ortak olup olmaması o kadar da önemli değil. Almanya’nın payının %27’yi bulduğu istikrar mekanizmasının 700 milyar Euro’luk ana sermayesinin %90’ı taahhüt edildiğinde mekanizma devreye girmiş olacak. Kesin tarih verilememesinin nedeni de bu. 700 milyarlık sermayenin 80 milyarı 17 Euro Bölgesi üyesi tarafından nakit olarak yatırılacak. 620 milyar Euro’luk bölümü ise devletlerin taahhüt etmiş olacağı garanti ve kefalet kalemlerinden oluşacak ve ana sermayenin 500 milyarı kullanılabilecek.

Ana sermaye yetecek mi?

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Almanya’nın, beş taksitte yatırılacak olan 80 milyar Euro’luk nakit sermayeye katkısı 23 milyarı bulacak.

Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Milletvekili Profesör Patrick Sensburg, Avrupa İstikrar Mekanizması’nın borç krizine karşı sağlam bir kalkan olacağı görüşünde. Meclis Avrupa Hukuku Komisyonu Başkanı Sensburg, “İstikrar mekanizmasını, onaya sunulan diğer anlaşmalar ve mali paktın da yardımıyla krizin üstesinden gelmemizi sağlayacak sağlam bir temel olarak görüyorum”, diyor.

İstikrar mekanizmasının, ilerdeki kurtarma operasyonlarının altından kalkmaya yetip yetmeyeceği şimdiden tartışılır oldu. Brüksel’deki Avrupa Siyaset Merkezi adlı düşünce kuruluşunun iktisat uzmanı Yanis Emanuilidis istikrar mekanizmasının bir önceki kurtarma şemsiyesine göre daha güçlü olduğunu ancak piyasaları yatıştırabilmesinin krizin seyrine bağlı olduğunu belirtiyor. Emanuilidis savını şöyle gerekçelendiriyor:

“Yeni kefalet fonunun imkânları daha geniş. Önemli olan, yeni kurtarma mekanizmasının finans piyasalarının güvenini kazanacak büyüklükte olup olmadığı. İspanya ve İtalya gibi ülkelerde durum daha da kötüleştiği takdirde yeni mekanizmanın yükü kaldırabileceğini sanmıyorum.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/almanya-krizle-mucadele-fonunu-onayladi_102297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!