Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Asansörlerin Birçoğu Kullanıma Uygun Değil"

İnşaat sektöründeki hareketlilik, asansör sektörüne de olumlu yansıyor. Ancak sektörünün en önemli sorunlarından biri, merdiven altı üretim. HMF Hyundai Asansör, denetimlerin ve bakımların da zamanında yapılmadığına dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
"Asansörlerin Birçoğu Kullanıma Uygun Değil"

Türkiye’de şu anda kullanımda olan asansörlerin birçoğunun kullanıma uygun olmadığının altını çizen HMF Hyundai Asansör Genel Müdürü Hakan Ek, güvenli asansörler için şu önerilerde bulundu:

“Güvenliğiniz için, asansörlerin bakımı ve denetimi, zamanında ve yetkili firmalar tarafından yapılmalı. Firmaya ve asansöre ait belgelere, özellikle de Temel Sağlık ve Güvenlik onayını içeren CE belgesine mutlaka bakılmalı. Ayrıca asansör seçimi de bir diğer önemli nokta. Asansör alırken, özellikle yüksek teknoloji asansörler tercih edilmeli. Çünkü yüksek teknolojiye sahip asansörler, belirli bir mühendislik çalışması sonucu ortaya çıktığı için merdiven altı firmalar tarafından yapılamıyor. Yakında büyük projelerde kullanılan double deck asansörlerin sayısı da artacak. Bu sayede merdiven altı piyasası son bulacak”.

Denetleme ve bakımda dikkat edilmesi gerekenler

Asansörlerde bulunan ve 'paraşüt sistemi' olarak adlandırılan güvenlik tertibatı sayesinde aşağı yönde hareket eden asansör, çalışma hız aralığının üstünde bir hızda seyretmeye başladığında ani frenleme sistemi devreye girerek asansörü durdurur. Böylece olası kazalar minimum düzeye indirgenmiş olur. Kapılarda bulunan emniyet sistemi sayesinde asansör kapılarının ara katlarda açılması engellenerek, yolcuların güvenliği sağlanır. Diğer yandan mevcut yükün üzerinde yükleme yapıldığında da uyarı sistemi devreye girerek asansörün hareket etmesi engellenir. Asansörlerdeki tüm bu sistemlerin sağlıklı çalışıp çalışmadığının kontrolü için, aylık ve yıllık bakımları mutlaka yetkili firmalar tarafından yapılmalı. Ayrıca asansör bakımını yapan firma, bakım sonrası asansör bakım defteri tutar, her ay yapılacak kontrollerde bu defter görevliler tarafından incelenir. Binanızdaki bakım defterini siz de inceleyin.

http://www.yapi.com.tr/haberler/asansorlerin-bircogu-kullanima-uygun-degil_123891.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!