Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“İç Mekan İşleri Boş Bir Tuvalde Çalışmak Gibi”

Kale Trendler etkinlik serisinin 16 Ocak’taki konuğu mimar Kerem Erginoğlu, Kale Grubu’nun Levent’teki merkez ofis binasında bulunan konferans salonunda deneyim ve görüşlerini paylaştı.

“İç Mekan İşleri Boş Bir Tuvalde Çalışmak Gibi”

Çok sayıda ödüllü projeye imza atan başarılı mimar Kerem Erginoğlu, sunumu kapsamında tasarım, renk gibi başlıklara değindi, yemeksepeti.com ve sahibinden.com olmak üzere tasarım sürecini yürüttükleri iki projenin detaylarını paylaştı.

Malzemeyi Doğal Rengi ile Kullanmak Bir Trend

Her bir firmanın kendine göre karakteri olduğunu belirten Erginoğlu, “Biz, iç mekan işlerinde hep bize boş bir tuval verilmiş gibi düşünürüz” dedi. Bu bağlamda Kale’nin merkez ofis binasının da bu örneklerden biri olduğuna değinen Erginoğlu, 1980’lerde tasarlandıktan sonra işlevleri ve ihtiyaçları da değişen söz konusu bina için de bir konsept tasarım oluşturduklarını ifade etti.

Sunumunda renk kavramına ve renk kullanımına değinen Erginoğlu, farklı kentlerden ve metropollerdeki kullanımlardan yola çıkarak mimar ve tasarımcıların genellikle mevcut renk kartelalarından hareketle renk seçiminde karara vardıklarını belirtti. Paris’te bulunan bir firma tarafından gelecek senelerin renk trendlerinin belirlendiğini söyleyen Erginoğlu, öte yandan mimarların ve tasarımcıların da mimarlık alanında kullandıkları ‘doğal’ renklerin mevcut olduğunu dile getirdi. Malzemeyi doğal rengi ile kullanmanın da bir trend olduğuna dikkat çeken Erginoğlu, salonda yer alan dinleyicilerle proje örneklerini paylaştı.

Bazen mekanı sakin ve sade bıraktıklarını belirten başarılı mimar, mekanı kullanan kişilerin kendi kişisel eşyaları ile mekana rengini verdiklerini anlattı.

Daha sonra sırasıyla Yemek Sepeti ve Sahibinden süreçlerine değinen Erginoğlu, doğru bir tasarım süreci için tetkik ve tahlillerin doğru yapılmasının önemine değinerek, “Kendinizi o kurumun bir parçası olarak görmeniz gerekiyor” dedi. Tasarım sürecinin oldukça ‘gel-git’li bir süreç olduğunu vurgulayan Erginoğlu, işin verenin talep ile ilgili doğru bir sunum yapmasının ve tasarım sürecinin bir parçası olmasının önemli olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ic-mekan-isleri-bos-bir-tuvalde-calismak-gibi_103935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!