Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İhale Plan Onaysız Yapılmaz Araziyi Başkası Kullanamaz

F.Bahçe'nin, Kadıköy Belediyesi'ne spor alanı olarak verilen araziye alışveriş merkezi yapmasını masaya yatıran İmar Komisyonu, plan tadili onaylanmadan ihale olup olmayacağını tartışıyor.

Sabah Gazetesi/Erhan Öztürk
İhale Plan Onaysız Yapılmaz Araziyi Başkası Kullanamaz

br/>Fenerbahçe Kulübü'nün Ataşehir'de daha imar planı onaylanmadan spor salonu ve alışveriş merkezi yapacağını duyurduğu 58 dönümlük araziyle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. CHP'li üyelerin 'planı inceleyemedik' diyerek şerh koyması üzerine konuyu tekrar merceğe alan İmar Komisyonu'nun, birkaç konuyu incelediği öğrenildi. Kadıköy Belediyesi'nin Bursa ile İstanbul'da bir gazeteye verdiği ancak Fenerbahçe Kulübü ile F.Bahçe Kulüp Müdürü Serkan Acar'ın girdiği belirtilen ihalenin iptal edilmesi gerektiği tartışılan konuların başında geliyor. Edinilen bilgiye göre onaylanmamış plan tadilatı ihale edilemiyor. Ancak plan hâlâ İmar Komisyonu'nda ve Belediye Meclisi'nin onayı 2008'i bulacak.

Belediyenin gelir kaybı

Bir diğer konu da Kadıköy Belediyesi'nin emsal artışı olursa gelir kaybına uğrayacağı, bunun da ihalenin iptal gerekçelerinden biri olabileceği kaydediliyor. Alınan bilgiler, belediyenin ihaleye 0.20 emsalle çıktığı yönünde... Bir başka deyişle 58 dönümlük araziye toprak üstünde yapılabilecek inşaat alanı (58 dönüm x 0,20 emsal) 11.6 dönüm. Emsalin 1'e yükseltilmesi yönünde talepler olduğu belirtiliyor. Bu durumda inşaat alanı 11.6 değil 58 dönüme çıkıyor. Yapılan açıklamalara göre Kadıköy Belediyesinin cirodan yüzde 1 pay alacak. Yetkililer, Kadıköy Belediyesi emsal artışından doğacak gelirden pay talep edebilmesine ilişkin ihale şartnamesine bir madde eklememişse ihalenin iptal edilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Farklı amaçla kullanılamaz

Konuyla ilgili kaynaklar, 1/5 bin ve 1/10 binlik planları hazırlayan TOKİ'nin rekreasyon alanı olarak Kadıköy Belediyesi'ne tahsis ettiği bu arazinin başka biri ve farklı bir amaçla kullanılamayacağına dikkat çekiyor. Plan tadilatının yasaya aykırı olduğunu söyleyen kaynaklar "Spor alanı amaç dışında kullanılamaz" diyor. Belediye Meclisi'nin konuyu 14-19 Ocak haftasında gündeme alacağı belirtiliyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-plan-onaysiz-yapilmaz-araziyi-baskasi-kullanamaz_58318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!