Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İhracatçıların KDV Sıkıntısı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, ihracatçıların aylardır KDV geri ödemelerini alamadıklarını belirterek, bunun büyük sıkıntı yarattığını söyledi.

yapi.com.tr / AA
İhracatçıların KDV Sıkıntısı

TUSKON ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Güney Afrika ve Mozambik'te düzenledikleri ekonomik forumlara katılan Rızanur Meral, gazetecilere gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a ödenmeyen KDV iadelerinin oluşturduğu sorunu anlattıklarını belirten Meral, şunları kaydetti:
     
''KDV uzun süredir çözülemeyen bir sorun. Özellikle ihracat yapan firmalar yaptıkları işin KDV'lerini alamıyorlar. Alabilmeleri için yaptıkları çaba işletmelere finansman ve yönetim yükü oluşturuyor. Hükümet, ihracatı teşvik adına daha pratik olmalı. Aynı şekilde imalatçıların da birikmiş KDV'lerini almaları güçleşti. Bunların yumuşatılması gerekiyor. Karayolları müteahhitlerinin de hak edişlerinin ödenmediği için müteahhitler ciddi sıkıntıya giriyor. KDV ödemelerinde parayı geç iade etmek ya da bu finansı devletin kullanması için bürokrasinin kasıtlı olarak ağır çalıştırılması olarak algılıyoruz bunu. İhracatçılar ve imalatçılar bu nedenle sıkıntıda. Her firmanın milyonlarca TL KDV alacağı var. Bu da ihracatçının ihracat gücünü azaltıyor. Ekonomi bakanları da bunu biliyorlar. Ancak sanıyoruz ki bu parayı geç iade etmenin bir kazanç olduğu düşünülüyor''.

Sukuk talebi, Türkiye'nin hala faiz cenneti olduğunun göstergesi

Meral, ilk sukuk (kira sertifikası) ihracına 8.5 milyar talep gelmesinin Türkiye'nin hala faiz cenneti olduğunun göstergesi olduğunu, Türkiye'nin daha az maliyetle borçlanabileceğini vurgulayarak, ''1.5 milyarlık sukuk arzı yapıldı ama 8.5 milyar dolar talep geldi. Hazine bu ihraçta daha düşük sabit getiri verseydi de talep gelecekti. Dünyada böyle kazanç yok. Dünya yüzde 1'lere bile faiz olarak razı. Dünyada halen reel faizler negatif seviyede. Türkiye halen faiz cenneti. Bence faizleri biraz aşağı almalıyız. Piyasanın nabzını yoklamak lazım. Faiz düşerse Türkiye'ye kaynak akışında bir azalma olmaz. Aksine Türk girişimcisinin rekabet gücü artar. Piyasa canlanır'' ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcilarin-kdv-sikintisi_102373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!