Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

AB'den Türkiye'nin İhracat Performansına Övgü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, krize ve küresel ticaretteki yavaşlamaya rağmen Türkiye'nin kaydettiği ihracat artışını başarılı buldu. AB Komisyonu'nun aday ülkelerin ekonomilerini değerlendirdiği 3'üncü çeyrek raporunda, Türkiye'nin bu yıl dış ticaret ve cari açıklarını önemli oranda düşürdüğü belirtildi.

yapi.com.tr / AA
AB'den Türkiye'nin İhracat Performansına Övgü

Raporda, ''Türk ihracatçıları son 1 yılda krize ve küresel ticaretteki yavaşlamaya rağmen, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya artan satışlarla oldukça iyi gidiyorlar'' denildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre Türkiye'nin ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk 9 ayında yüzde 12,9 artışla 111,5 milyar dolara çıkmış; Eylül ayı itibariyle son 12 aylık ihracat da yüzde 11,6 artışla 146,9 milyar dolara ulaşmıştı.
     
Raporda, Türkiye'nin ihracatındaki yükselişte İran'a altın satışının oynadığı önemli role de işaret edilerek, bu ülkenin ''enflasyon ve yaptırımlar kaynaklı artan endişeler nedeniyle'' özellikle ikinci çeyrekte Türkiye'den yoğun altın ithaline yöneldiği bildirildi. AB Komisyonu, Türkiye'nin yoğun altın ihracatının üçüncü çeyrekte rota değiştirerek Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden sürdüğüne dikkat çekti.
     
Raporda bütçe gerçekleşmeleri de analiz edilerek bu yılın ilk yarısında bütçe açığında geçen yıla göre 1,2 puanlık artış olsa da kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranının değişmeyerek yüzde 39'un altında kaldığı belirtildi.


AB Komisyonu'na göre Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 3,3 ve gelecek yıl yüzde 4,6 büyüyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/abden-turkiyenin-ihracat-performansina-ovgu_102404.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!