Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İki Şehir Ormanında İhale Vakti!

İstanbul'a kurulacak 2 dev kent ormanından Dünya Ormanı'nın arazisi İB'ye kiralandı. Elmalı Barajı etrafına kurulacak Asya Ormanı'nda projenin ardından ihale açılacak.

yapi.com.tr
İki Şehir Ormanında İhale Vakti!

Radikal'in haberine göre, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıkladığı İstanbul ’a iki büyük şehir ormanının detayları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 520 hektar alana sahip Dünya Şehir Ormanı kurulacak. Alibeyköy’deki kent ormanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle kurulacak. Şehir ormanı yapılacak arazi bu amaçla İBB’ye kiralandı. Anadolu yakasında ise Elmalı Gölü çevresindeki 878 hektarlık alanda şehir ormanı kurulacak ve adı ‘Asya Ormanı’ olacak. Bakanlık Asya Ormanı’nda da projenin tamamlanmasının ardından ihaleye çıkacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre,  Dünya ve Asya ormanlarında temel amaç, halihazırda, meşe, kızılçam, sahilçamı ve fıstıkçamı ağırlıklı olan mevcut orman dokusunun geliştirilmesi, zenginleştirilerek peyzaj değerinin yükseltilmesi ve mesire alanı bağlamında insan kullanımına uygun hale getirilmesi. Kurulacak olan ormanların bir bölümü de yaban hayatına daha müsait hale dönüştürülecek.

Dünyanın en büyük kent ormanlarından biri olacak

Asya Şehir Ormanı 878 hektar yüzölçümüyle dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak. Ormana servis ve yangın kapıları haricinde 7 kapıdan girilecek. Proje kapsamında Elmalı Baraj Gölü (üstte) temizlenecek, çevresinde yürüyüş parkuru ve 7 köprü inşa edilecek. Proje kapsamında yer alan mesire alanlarının isimleri de belirlendi: Gülistan, Lalezâr, Sümbül, Karanfil, Gelincik, Menekşe ve Çiğdem.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-sehir-ormaninda-ihale-vakti_111550.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!