Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Atatürk Orman Çiftliği'ne Disneyland Projesi!

AOÇ'de yapılması planlan projeler arasında, Türk köyü, TBMM sosyal tesisleri, tema park ve Disneyland projesi bulunuyor.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği'ne Disneyland Projesi!

Ankara Kent Konseyi'nin Atatürk Orman Çiftliği'ne köy kurulması önerisi ve buna gösterilen tepkiler, BBC'nin de dikkatini çekti. BBC, AOÇ tartışmalarını yansıttığı haberinde Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) organik tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirileceği bir "Türk köyü" kurulmasının planlandığını duyururken "AOÇ'de yapılması planlanan projeler arasında, "TBMM Sosyal Tesisleri, Hayvanat Bahçesi'nin yerinin değiştirilmesi, tema park ve Disneyland Projesi"nin de bulunduğunu anlattı.

BBC, Ankara Kent Konseyi'nden belediye meclisine gönderilen bir projeyle Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) organik tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirileceği bir "Türk köyü" kurulmasının planlandığını ancak bu öneriye TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın projeye karşı çıktığına dikkat çekti.

 BBC'nin sorularını yanıtlayan Ankara Kent Konseyi'nden Erhan Yumşak, belediye meclisine gönderilen projeyle Atatürk Orman Çiftliği'nde (AOÇ) organik tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirileceği bir "Türk köyü" kurulmasının planlandığını ifade etti.Yumşak "AOÇ arazisi çok atıl. 4 milyonluk Ankara'da AOÇ'yi ziyarete giden insan sayısı çok az. Köy projesi Atatürk Orman Çiftliği'ni cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlıyor. Bu köyde fideler yetiştirilecek ve insanlar bu fideleri alıp parkına bahçesine dikebilecek" dedi.

patronlardunyasi.com'un haberine göre projeye tepki gösteren TMMOB Şehir Plancıları Odası, Ankara'nın çevresindeki yapılaşmanın durdurularak tarım kültürünün çevre arazilerde yaşatılması gerektiğini savundu. Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, BBC'ye AOÇ üzerindeki yapılaşma baskısına dikkat çekerek "tarım kültürünü yaşatma" ifadesinin çelişkili olduğunu belirterek "Organik tarım yapmak isteniyorsa Ankara'nın çevresinde bir çok tarım arazisi var. Ancak oralarda da kentsel dönüşüm adı altında yapılaşma sürüyor" şeklinde konuştu.

BBC, Ankara Kent Konseyi'nin önerisinin birkaç gün içerisinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşülmesi beklendiğini belirttikten sonra AOÇ ile ilgili son 7 yılda meydana gelen gelişmeleri anlattı.2006 yılında AOÇ üzerinde imar planı yapma yetkisi Büyükşehir Belediyesi'ne bırakıldığını ve 2011'de birinci derece sit alanı olmaktan çıkarıldığını kaydeden BBC, aynı yıl Bakanlar Kurulu aldığı bir kararla AOÇ, "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı" olarak belirlediğine dikkat çekti.

AOÇ arazileri geriledi

Bu arada, haberde 2012 yılında başlanan AOÇ'ne Başbakanlık Hizmet Binası yapılması projesinin 2014 yılına kadar süreceği belirtilirken "Başbakanlık binası için on bin ağacın kesildiği söylenirken belediye yetkilileri bu zamana kadar AOÇ'nee iki milyonun üzerinde ağaç dikildiği belirttiler" denildi. Haber şöyle devam etti: "Bir Sayıştay raporuna göre Atatürk Orman Çiftliği'nin 1937 yılında 55 bin 539 dekar olan arazilerinin 2011 yılı sonu itibarıyla 33 bin 256 dekara geriledi. AOÇ'de yapılması planlan projeler arasında, TBMM Sosyal Tesisleri, Hayvanat Bahçesi'nin yerinin değiştirilmesi, tematik park ve Disneyland Projesi bulunuyor".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligine-disneyland-projesi-_110601.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!