Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Atatürk Orman Çiftliği için ABD’ye İkaz Çelengi!

Başkent Dayanışması ABD Konsolosluğu’na yürüyerek konsolosluk önüne sarı çelenk bıraktı.

yapi.com.tr
Atatürk Orman Çiftliği için ABD’ye İkaz Çelengi!

Atatürk Orman Çiftliği’ne ait arazilerin yapılaşmasına karşı sık sık eylemler düzenleyen Başkent Dayanışması bileşenleri, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) kaynaklı Çukurambar'daki araziye ABD Büyükelçiliği binası yapılacak olmasını eylemlerle protesto ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakan bileşenler bugün konsolosluğa sarı çelenk bıraktı.

Başkent Dayanışmasın sekretaryasını yürüten Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan, Başkent Dayanışması adına yaptığı açıklamada, “ Buraya bıraktığımız sarı çelenk ikaz etmek anlamına geliyor. ABD Büyükelçiliği’ni kaynağı AOÇ olan Çukurambar’da bulunan hülle yoluyla Gazi Üniversitesi’ne oradan da TOKİ’ye devredilen araziden vazgeçmeye davet ediyoruz" dedi.

Atatürk Orman Çiftliğinin tahsislerle devredilen arazilerinin amacı dışında kullanımında olanların izlerini sürdüklerini ifade eden Candan, "ABD elini AOÇ arazisinden çekmeli, ABD’ye verilecek bir karış AOÇ toprağımız yok. ABD konsolosluğu’nu uyarıyoruz, kendimizi buraya zincirlemek durumunda bırakmasınlar. Sayımızın azlığına Tomaların çokluğuna bakmadan AOÇ için kendimizi siper ederiz “ şeklinde konuştu.

Başkent Dayanışması adına yapılan açıklamadan sonra bileşenlerde söz alarak açıklama yaptı.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, "Gözümüzün içine baka baka yalan söyleyerek, ABD arazisi üzerinde herhangi bir tasarruflarının olmadığını söylüyorlar. Oysa orası AOÇ kaynaklı arazidir, AOÇ arazisidir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, ABD Büyükelçiliği’ne yazı yazdık, TOKİ ile mutabakata vardıkları arazinin eski AOÇ arazisi olduğunu belirttik. Parsel ve ada numarasına kadar yazımızda belirterek buraya elçilik binası yapmaktan vazgeçmelerini istedik. Eğer hala anlamadılarsa oranın bir AOÇ arazisi olduğunu bize randevu versinler gidip anlatalım” dedi.

Kavaklıderem Derneği Başkanı İsa Çapanoğlu, "ABD büyükelçiliği sarının ne anlama geldiği biliyor, bize kırmızı eylem yaptırmaya mecbur bırakmasınlar" dedi.

Tiyatro Pembe Kurbağa temsilcisi Ali Nihat Yavşan ise "Kültür ve sanata yapılan yeşil alanlarımıza yapılan uygulamaları kabul etmiyoruz, ABD elini AOÇ toprağından çekmeli" şeklinde komuştu.

Daha sonra aralarında Makina Mühendisleri Odası temsilcileri, KORDER temsilcilerinin de bulunduğu grup, ABD Büyükelçiliği önünde durma eylemi yaptı. Durma eyleminin ardından ayrılan grup üyelerinin ABD Konsolosluğu önüne bıraktığı sarı çelengin üzerindeki “sen anladın onu” yazısı dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ataturk-orman-ciftligi-icin-abdye-ikaz-celengi_109935.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!