Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İklim Değişikliğine 'Dur' Demek için Son Yıllarımız!

WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen 6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’nda, bütün dünyada büyük bir ivme kazanan şehirleşme konusu tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

yapi.com.tr
İklim Değişikliğine 'Dur' Demek için Son Yıllarımız!

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler tarafından düzenlenen 6. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu, 24 Ekim 2018 Çarşamba günü İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ayazağa Kampüsü'ndeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye'den ve dünyadan konularında uzman isimlerin katıldığı “Değiştir, Ölçeği Büyüt!” temalı sempozyum, “Yükselen Şehirler”, “Herkes için Hareketlilik”, “Evet, Karbon Emisyonlarını Düşürebiliriz!” ve “Hayat Kurtaran Yol Güvenliği Yaklaşımları” konularını tartışmaya açtı.   

FIA Foundation, Transformative Urban Mobility Initiative, Stephen M. Ross Philanthropies, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Belediyeler Birliği ve Shura Enerji Dönüşümü Merkezi’nin özel desteğiyle gerçekleşen etkinliğe; özel sektör, uluslararası kurum ve kuruluşlar, yerel yönetimler ve yerel yönetim birlikleri ile akademi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

“İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini sınırlandırmak için artık son yıllarımız”

Sempozyumun açılışında konuşan WRI Türkiye Sürdürülebilir Şehirler Direktörü Dr. Güneş Cansız, Paris İklim Anlaşması’na imza koyan hükümetlerin tüm taahhütlerini yerine getirmesi durumunda bile yüzyılın sonunda sıcaklık artışının 2 dereceyi bulabileceğinin altını çizerek “Artık iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini sınırlandırabilecek son yılla içerisindeyiz. 2030 yılına kadar karbon salım düzeylerinin çok hızlı bir şekilde gerilemesini sağlamamız gerekiyor” uyarısında bulundu.