Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İklim Krizinin Virüsten Daha Büyük Tehdit Olduğu Düşünülüyor

İklim krizi, afetleri ve salgın hastalıkları artırıyor. “Türkiye’de iklim değişikliği” araştırmasına göre her iki kişiden biri, iklim krizinin virüsten daha büyük bir ‘kriz’ olduğunu düşünüyor.

yapi.com.tr
İklim Krizinin Virüsten Daha Büyük Tehdit Olduğu Düşünülüyor

Dünya, iklim krizi nedeniyle her yıl artan afetlerle ve salgın hastalıklarla karşı karşıya. Yapılan bilimsel araştırmalar, iklim krizine karşı bir önlem alınmadığı takdirde dünya üzerinde milyonlarca can kaybı olacağını ortaya koyuyor.

İklim Haber ve KONDA Araştırma tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de iklim değişikliği ve çevre sorunları algısı” araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Ülke çapında 3 bin 431 kişi ile yüz yüze yapılan anket, bu yıl pandemi süreciyle artan çevresel farkındalığı da irdelemeyi amaçlıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre;

- Her iki kişiden biri iklim krizinin virüsten daha büyük bir kriz olduğunu düşünüyor.
- Her 10 kişiden yedisi iklim krizi için endişeli.
- Toplumun yüzde 71,4’ü iklim krizinin insan faaliyetlerinden kaynaklandığını söylüyor.
- İklim krizine karşı katılımcıların yüzde 75,7’si yeşil alanların korunması gerektiğini söylerken, “Termik santraller kapatılmalı” yanıtını verenlerin oranı yüzde 23,1.
- Katılımcıların yüzde 85’i ise ekonomik kalkınma için ormanların kesilmesine karşı.

Bu yıl pandemi nedeniyle araştırmaya eklenen bir başka soru ise, ‘Koronavirüs sonrası hangi sektörlere yatırım yapılmasını gerekli görüyorsunuz?’ oldu. Katılımcıların yüzde 53’ü tarım sektörüne yatırım yapılması gerektiğini söylerken tarımı, ‘yenilenebilir enerji’, ‘kömür, gaz gibi yakıtlar’ cevabı izledi.

İklim Haber Yayın Yönetmeni Barış Doğru, “Anket çalışmasında dikkat çeken noktalardan biri, sorulara verilen yanıtlarda farklı siyasi görüş, parti ve kimliklere göre çok belirgin bir fark olmaması. Aynı şekilde eğitim düzeyleri bile sonuçları çok fazla değiştirmiyor. Bu anlamda, siyasi bir kutuplaşma yaşayan Türkiye’de iklim ve çevre konusunda ortada belirgin ve geniş bir konsensüs olduğu söylenebilir. Bu da, iklim ve çevre sorunlarına eğilecek bir politik ve ekonomik yönelimin halkın desteğini alacağını açık bir şekilde gösteriyor.” diyor.

KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır ise geleceğe odaklanmak gerektiğinin altını çiziyor: “İklim değişikliğinden çevre kirliliğine, doğal kaynakların azalmasından hayvan ve bitki türlerinin azalışına dek bir dizi sorun insanlığın yerküreye hoyrat davranışının bir sonucu. Toplumun ihtiyaç ve taleplerini, duygularını da dikkate alan, geleceği gösteren yeni bir söyleme geçmemizin zamanı gelmiştir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-krizinin-virusten-daha-buyuk-tehdit-oldugu-dusunuluyor_182952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!