Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk 5 Ayda Kamunun 453 Milyon Lirası Kiraya Gitti

Başbakan Binali Yıldırım, yeni teşvik paketini açıklarken kamuda tasarruf seferberliğinin başlayacağını vurguladı. Yılın ilk 5 ayında kamunun bina kirası harcamalarının yüzde 43, kiralık taşıtlara ödediği paranın ise yüzde 19 artması bunun en önemli göstergesi.

yapi.com.tr
İlk 5 Ayda Kamunun 453 Milyon Lirası Kiraya Gitti

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım bayram öncesi yatırım ve üretim paketini açıklarken çalışanların ücretleri ile yatırımlar hariç kamuda tasarruf seferberliğinin başlatılacağını söylemişti. Son yıllarda kamunun taşıt ve hizmet binası kiralamaları için yaptığı harcamalardaki artış trendi ise hızlanarak sürüyor. Bu yılın ilk 5 ayında kamunun hizmet binalarına yaptığı kira ödemeleri yüzde 43 artarken, taşıt kiralamalarına yapılan ödemeler de yüzde 19 oranında artış gösterdi. Hizmet binası yapımı için müteahhitlere yapılan ödemeler ise beş aylık dönemde 2.2 milyar lirayı buldu.

Binalara 248 milyon

Son yıllarda kamunun hizmet binaları için yaptığı kira harcamaları dikkat çekti. Geçen yıl yılın ilk beş aylık döneminde 172.8 milyon liralık harcama yapılırken, bu yıl mayıs sonu itibariyle yapılan harcama yüzde 43 artışla 248 milyon lirayı buldu.

Geçen yıl mayıs ayında hizmet binalarına yapılan kiralama bedeli 35.6 milyon lirayken, bu yıl mayısta 50.5 milyon liraya yükseldi. Taşıt kiralamaları için ise geçen yıl beş ayda 172.6 milyon liralık ödeme yapılırken, bu yıl yüzde 19 artışla 205 milyon liralık harcama gerçekleşti. Geçen yıl mayısta 45.6 milyon liralık ödeme yapılırken, bu yıl mayısta 48.2 milyon lira ödendi. Hizmet binası yapımı için müteahhitlere yapılan ödemeler geçen yılla aynı düzeyde gerçekleşti. Geçen yıl mayıs sonu itibariyle hizmet binası yapımı için 2 milyar 184 milyon liralık harcama yapılmıştı, bu yıl da mayıs sonu itibariyle 2 milyar 213 milyon lira oldu.

Çalışma başlatıldı

Bir süre önce hizmet binalarının kiralamalarına standart getirilmesi için çalışma başlatılmıştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz mart ayında üçlü komisyonun binaların oda büyüklüğü, ortak alan büyüklüklerine yönelik çalışma yapılacağını belirterek, “Taşınmazın üzerinde bulunduğu alanın büyüklüğüne bakacağız. Çünkü her ilave gereksiz metrekare, su, elektrik gideri ve güvenlik hizmet gideri demek. Çalışmayı bir noktaya getirince bir Başbakanlık Genelgesi ya da tebliğ haline getireceğiz. Orta vadedeki amacımız şu, bu binaları kiralamayı bırakıp bütün kamu hizmet binalarını Ankara’da daha düşük maliyetli lokasyonlarda yerleştirecek, kendimizin yapacağı projeler gerçekleştireceğiz” diye konuşmuştu. Ancak konuya ilişkin henüz bir düzenleme çıkmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-5-ayda-kamunun-453-milyon-lirasi-kiraya-gitti_145524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!