Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk 6 Ayda 1.6 Milyar Dolarlık Özelleştirme

Özelleştirme uygulamalarından yılın ilk yarısında elde edilen gelir 1.6 milyar doları aştı Bu yıl satış ve devir işlemi tamamlanan en yüksek özelleştirme 702 milyon dolarlık bedeli ile Galataport ihalesi oldu.

yapi.com.tr/AA
İlk 6 Ayda 1.6 Milyar Dolarlık Özelleştirme

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yılbaşından bu yana tamamladığı 116 ihaleden toplam 1 milyar 219 milyon 675 bin dolarlık devir gerçekleştirdi. Yılın ilk yarısında tamamlanan özelleştirme uygulamalarının tutarı 1.6 milyar doları aştı.

Bu yıl satış ve devir işlemi tamamlanan en yüksek özelleştirme 702 milyon dolarlık bedeli ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait Salıpazarı Liman Sahası (GALATAPORT) ihalesi ile yapılırken, onu 482 milyon 325 bin dolar bedelli Hazine'ye ait İstanbul'daki bir taşınmazın satışı takip etti.

Yılın ilk yarısında tamamlanan özelleştirmelerin 1 milyar 219 milyon 675 bin 607 dolarlık kısımı tesis ve varlık satış veya devri yoluyla yapılırken, bedelli devirler yoluyla da 444 milyon 905 bin 949 dolarlık özelleştirme gerçekleştirildi. Böylece, Kurumun yılın ilk yarısında tamamlanan özelleştirme uygulamalarının tutarı 1.6 milyar doları aştı.

Sözleşmesi imza aşamasındaki kuruluşlar

İhaleleri tamamlanan ve özelleştirilmesi onay aşamasında olan 15 kuruluşun toplam satış tutarı Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santralleri ihaleleriyle birlikte 5.3 milyar dolar oldu.

Özelleştirme çalışmalarında bugün itibarıyla, satış ve devir onayı alınan 15 işletme ve tesisin toplam 306 milyon dolarlık satış işleminin sözleşmesi ise imza aşamasında bulunuyor.  

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-6-ayda-1-6-milyar-dolarlik-ozellestirme_122449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!