Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlk Güneş Enerjisi Tarlası Şanlıurfa'ya Kuruluyor

Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte yatırımlar da hızlandı. Elektrik Üretim AŞ, özel şirketlere örnek olsun diye Şanlıurfa Birecik'e güneş santrali kuruyor. Alman ortaklığı ile yaklaşık 50 milyon dolara mal olacak projenin inşaatına ay sonunda başlanacak. GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin de bölgede güneş enerjisine dönük çalışmaları sürüyor.

Zaman Gazetesi
İlk Güneş Enerjisi Tarlası Şanlıurfa'ya Kuruluyor

Türkiye'de yıllardır hedeflenen güneş enerjisi yatırımlarında somut adım atılıyor. Enerji Bakanlığı'na bağlı Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Şanlıurfa Birecik hidroelektrik santral alanında Türkiye'nin ilk güneş enerjisi tarlasını kuracak. Alman ortaklığı ile yapılacak güneş santrali 25 megawatt (MW) kurulu gücüne sahip. EÜAŞ yetkilileri, yatırımı özel sektöre örnek olması amacıyla yaptıklarını söyledi. Yetkililer, danışmanlık alım hizmetlerinin devam ettiğini belirterek, bu ay sonunda projeye başlamayı hedeflediklerini kaydetti. Yatırımın Türkiye'nin en büyük güneş santrali olacağını ifade eden yetkililer önemli bir konuya vurgu yaptı: "Bu Türkiye'nin ilk büyük santrali olacak. Hem teknoloji transferini getirip hem de özel sektöre örnek olmak istiyoruz."

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşi ekonomiye kazandırmak için yapılan güneş tarlası fizibilite çalışması için Alman Kalkınma Bankası KfW ile 22 Aralık 2010'da hibe anlaşması imzalandı. Ön yeterlilik sonucunda yeterliliği tespit edilen 5 firmadan alınan tekliflerin değerlendirme çalışmaları halen devam ediyor. Değerlendirmenin bu ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 50 milyon dolara mal olması planlanan projeyle ilgili fizibilite çalışmalarının bu ay içerisinde tamamlanarak inşaat aşamasına geçilmesi hedefleniyor. Elektrik Üretim, Şanlıurfa Birecik'i üs seçerken, GAP Bölge Kalkınma İdaresi de güneş enerjisi yatırımları için çalışıyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi bölgede güneşle çalışan klima ve tarımda "Güneş enerjili damla sulama" sistemleri için düğmeye bastı. Birleşmiş Milletler, EPDK ve California Üniversitesi'ni yanına alan GAP İdaresi bölgede güneşle çalışan klima ve tarımda "Güneş enerjili damla sulama" sistemleri için proje geliştirdi. Bölgedeki sanayicilere enerji verimliliği eğitimi de verecek olan kurum şimdi şirketleri markaja alarak yatırıma davet ediyor. TBMM Genel Kurulu'ndan ocak ayı başında kabul edilen Yenilenebilir Enerji Kanunu ile güneş enerjisiyle üretilen elektriğin kilovat saatine (kwh) 13,3 dolar cent teşvik veriliyor. Kanunla, güneşe verilen teşvikin 600 megavat kurulu güçle sınırlı olması öngörüldü. Ancak yatırımda yerli ürünlerin kullanılması durumunda 9,3 dolar cente kadar ilave teşvik verilebilecek.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-gunes-enerjisi-tarlasi-sanliurfaya-kuruluyor_85361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!