Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmalat Sanayiinde Kapasite Kullanımı Yüzde 73,1 Seviyesinde Gerçekleşti

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Mart ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 212 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı. Buna göre; imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Mart ayında geçen yılın aynı ayına 0,1 puan azalarak, yüzde 73,1 seviyesinde gerçekleşti.

yapi.com.tr / AA
İmalat Sanayiinde Kapasite Kullanımı Yüzde 73,1 Seviyesinde Gerçekleşti

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Mart ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 212 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

Buna göre, geçen yıl Mart ayında yüzde 73,2 olan kapasite kullanım oranı, 2012 Mart ayında yüzde 73,1 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı Şubat ayında ise yüzde 72,9 düzeyindeydi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

Merkez Bankası tarafından 2012 Mart ayına ilişkin yayımlanan ''İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı'' verilerine göre, geçen yılın mart ayına kıyasla dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanımı 1,8 puanlık artışla yüzde 74,8, dayanıksız tüketim mallarında 0,2 puanlık artışla yüzde 70,8, tüketim mallarında 0,5 puanlık artışla 71,5, gıda ve içeceklerde 1,5 puanlık artışla yüzde 68,5, yatırım mallarında 0,3 puanlık artışla yüzde 72,7 oldu. Kapasite kullanımı ara mallarında ise 1,8 puanlık azalışla yüzde 74,8'e geriledi.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 0,2 puan artarak, yüzde 76,1 seviyesinde gerçekleşti.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranları

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 80,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 79,2 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektörü, yüzde 78 ile kağıt ürünleri imalatı izledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayiinde-kapasite-kullanimi-yuzde-73-1-seviyesinde-gerceklesti_91293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!