Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat Sanayinde Kapasite Kullanımı 2,9 Puan Azaldı

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve kasım ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 585 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

yapi.com.tr / AA
İmalat Sanayinde Kapasite Kullanımı 2,9 Puan Azaldı

Buna göre, geçen yılın Kasım ayında yüzde 76,9 olan kapasite kullanım oranı, 2012 Kasım ayında yüzde 74,0 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 2,9 puan azaldı. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak 72,7 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın Kasım ayına kıyasla kapasite kullanımı dayanıksız tüketim mallarında 0,5 puanlık artışla yüzde 74,8, tüketim mallarında 0,6 puanlık azalışla yüzde 74,1 ve gıda ve içeceklerde 0,6 puanlık artışla yüzde 74,0 oldu.
     
Kapasite kullanımı dayanıklı tüketim mallarında 4,6 puanlık azalışla yüzde 72,0, ara mallarında 4,9 puanlık düşüşle yüzde 75,0 ve yatırım mallarında 5,5 puanlık değer kaybıyla yüzde 71,1 seviyesinde gerçekleşti.
    
Sektörlere göre kapasite kullanım oranları
    
İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı yüzde 85,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu yüzde 79,4 ile makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı sektörü takip etti. Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 52,4 ile diğer imalatlar sektörü geldi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-sanayinde-kapasite-kullanimi-2-9-puan-azaldi_103121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!