Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmamoğlu: “Kanal İstanbul’un İSKİ’ye Bedeli 20 Milyar Lira Civarında”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'un yaratacağı tahribattan büyük ölçüde etkilenecek Terkos Gölü ve çevresinde incelemelerde bulundu. İmamoğlu, "Bu yatırımın İSKİ'ye bedeli 20 milyar lira civarında." dedi.

yapi.com.tr
İmamoğlu: “Kanal İstanbul’un İSKİ’ye Bedeli 20 Milyar Lira Civarında”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinden olumsuz etkilenecek bölgelerin başında gelen Terkos Gölü ve çevresinde incelemelerde bulundu. Kanal İstanbul kazısından çıkacak hafriyatın doldurucağı Karaburun çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sözcü’de yer alan habere göre; Karaburun çıkışına yüzlerce metre eninde, 40 kilometreye yakın dolgu yapılacağını belirten Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi: “20-25 kilometre derinden çıkarılan çamurla, yüzyılların oluşturduğu kum tepelerinin önüne bu dolgu yapılacak. İnsanlar tatlı su kaynaklarını korumak için büyük mücadele içerisinde. Dünyanın geleceğinde yaşanacak su savaşları tartışılıyor… Siz, tamamen hayal ürünü olan, hiçbir işe yaramayacak bir kanal üzerinden, İstanbul’un en görkemli su kaynağını yok etme çabası içerisindesiniz.

Terkos, yani milletin musluğundan akan suyun adı olan Terkos’u yok etme çabası içerisinde olacaksınız. Bütün İstanbullulara burayı gösterip, anlatacağız. Her metresini, nasıl bir doğa olduğunu, nasıl yok edilmek üzere bir işin planladığını anlatacağız.”

“16 milyon insan adına yalvarıyorum”
1. 5 yıl önce kanal yokmuş gibi Terkos’tan İkitelli’ye yüz milyonlarca liralık yatırım için ihale yapıldığını belirten Ekrem İmamoğlu “Bu yatırımın İSKİ’ye bedeli 20 milyar lira civarında. Bu kadar vahşi bir süreçten bahsediyoruz. Gelin bu hatadan vazgeçin. 16 milyon insan adına, milletimiz adına yalvarıyorum, bu işten vazgeçin.” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul güzergahında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da arazisinin çıkmasıyla ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Çok ilgimi çekmiyor açıkçası kimin arazi aldığı. Bakan veya başkası, ya da şirket… Onu halk değerlendiriyor zaten. Ama benim ilgilendiğim konu, 2011’den bu yana, burada ortaya konulan bir reklamla, tanıtımla, yurtiçi ve yurtdışından insanların gelip, bu niyetle buradan arazi satın almış olmaları.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/imamoglu-kanal-istanbulun-iskiye-bedeli-20-milyar-lira-civarinda_177205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!