Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB’den Bakanlık'a ÇED Davası

TMMOB, Kanal İstanbul Projesi’ne ÇED olumlu kararı veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz “ÇED olumlu kararı bilimsellikten ve kamu yararından uzaktır” dedi.

yapi.com.tr
TMMOB’den Bakanlık'a ÇED Davası

Kanal İstanbul Projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararına dava açan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz hukuki sürece dair basın açıklaması düzenledi. Birgün'de yer alan habere göre; Koramaz; “Bilim insanlarının tüm eleştirilerine ve 100 binden fazla yurttaşımızın itiraz dilekçesine rağmen, Kanal İstanbul ÇED raporu hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararının iptali için birliğimiz tarafından dava açılarak hukuki süreç başlatılmıştır” dedi.

ÇED sürecine halkın katılımının engellendiğini, projeye ilişkin akademik ve mesleki çevrelerce hazırlanan bilimsel raporların göz ardı edildiğini belirten Koramaz, “Bırakın itiraz dilekçelerinin değerlendirilmesinin, ÇED raporunun incelenmesinin bile mümkün olmayacağı kadar kısa bir sürede verilen “ÇED Olumlu” kararı bilimsellikten ve kamu yararından uzaktır. Kanal İstanbul Projesi, İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan orman alanlarının, tarım ve mera alanlarının, su kaynakları ve havzalarının, doğal ve arkeolojik sit alanlarının, dünyada örneği nadir kalmış coğrafik varlıklardan olan Küçükçekmece Lagün ve Kumul alanlarının, kuş göç yollarının içinden geçerek bu alanların yok olmasına neden olacaktır” diye konuştu. Projenin çevre ve insan hayatına zararlı olduğunu belirten Koramaz “Gerek inşaat, gerekse de işletme aşamasında doğuracağı etkiler dolayısıyla da bir bütün olarak denizlerin, boğazların, su ekosisteminin, endemik ve mutlak korunması gerekli türleri de içeren uluslararası öneme sahip flora ve fauna unsurlarının geri dönüşü olmayacak biçimde tahribine neden olacak bu proje açık biçimde çevreye ve insan hayatına zararlıdır. Kanal İstanbul ÇED olumlu kararı ivedilikle iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmobden-bakanlika-ced-davasi_177572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!