Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İMKON'dan '1 Milyon İşsiz' Uyarısı

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, konutta KDV uygulamasından geri adım atılmaması durumunda sektörde istihdam edilen 4 milyon kişiden yaklaşık 1 milyonunun işsiz kalacağını öne sürdü.

yapi.com.tr / AA
İMKON'dan '1 Milyon İşsiz' Uyarısı Foto: İbrahim Yılmaz (AA)

Tahir Tellioğlu, düzenlediği basın toplantısında, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörü için 2012 yılının sıkıntılarla geçtiğini belirterek, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında yüzde 3'e yakın büyümesi beklenirken, inşaat sektöründeki büyümenin yüzde 1'de kalacağının tahmin edildiğini kaydetti. Tellioğlu, inşaat sektörünün, 2013 yılının ilk günü açıklanan bir kararla hayal kırıklığına uğradığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Büyükşehir sınırlarında yapılan konutlarda KDV'yi yeniden belirleyen uygulama, yeni projelere başlayacak inşaat müteahhitlerini kara kara düşündürmeye başladı. İlgili Bakanlık da, uygulamadan geri adım atılmayacağını, aksine arsa rayiç bedellerinin yeniden belirlenmesi konusunda Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Bunun anlamı büyükşehirlerde kent merkezinde yapılacak inşaatların neredeyse tamamı yüzde 18 KDV kapsamına alınacak. Diğer taraftan müteahhit sosyal konut yaparken, kullandığı malzemeler için yüzde 18 KDV ödüyor. Konutu tamamlayınca da yüzde 1 KDV ile satıyor''.
    
1 milyon kişi işsiz kalabilir
    
Tellioğlu, uygulamanın sektörün dip yaptığı bir dönemde başlatılmasının yanlış olduğunu savunarak, 2012'yi sıkıntılı geçiren birçok inşaat müteahhidinin yeni projelerini rafa kaldıracağını, vatandaşın da sıfır konut yerine ikinci el konutlara yöneleceği değerlendirmesinde bulundu. Uygulamadan geri adım atılmaması durumunda bu durumun işsizliği arttıracağını öne süren Tellioğlu, ''Konutta KDV uygulamasında geri adım atılmazsa, sektörde istihdam edilen 4 milyon kişiden yaklaşık 1 milyonu işsiz kalır'' dedi. Tellioğlu, meslekle ilgili sorunların çözümünün, Müteahhitler Odası'nın kurularak çözülebileceğini belirterek, bu konudaki adımları gelecek ticaret odaları seçimlerinde atacaklarını söyledi.
    
''Kayıt dışının hızlı bir şekilde önlenmesi lazım''
    
İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın da 6,5-7 milyon konutun dönüştürülmesi için 400-500 milyar dolara ihtiyaç olduğunu, bu noktada kaynak sorunu yaşanılmayacağını dile getirdi. Aydın, ayrıca yabancıların mülk sahibi olması noktasında atılan adımların da bu kaynağa katkı sağlayacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imkondan-1-milyon-issiz-uyarisi_103811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!