Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İMKON Maketten Konut Satışına Tedbir İstedi

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, arka arkaya gelen iflas haberlerinin inşaat sektörünü tehdit ettiğini belirterek, ‘’Maketten konut satışları acilen kurala bağlanmalı, aksi takdirde ikinci banker vakası çok yakın’’ uyarısında bulundu.

yapi.com.tr
1 İMKON Maketten Konut Satışına Tedbir İstedi

Tahir Tellioğlu, maket üzerinden konut satışının yapıldığı projelerde bir kurala tabi tutulmaksızın halktan para toplandığını savundu. Bu projeler için hazırlanan reklam kampanyalarında kullanılan sloganların, banker facialarının yaşandığı günleri anımsattığını kaydeden Tellioğlu, şunları söyledi:

"Öyle uçuk vaatler ortalıkta dolaşıyor ki, aklım almıyor. Para toplayacağım diye ortaya çıksanız, önünüze binbir prosedür çıkıyor; çıkması da çok doğal. Ancak, bir maket yapıp ortaya koyarsanız, bu prosedürlerin hepsi ortadan kalkıyor. Sermaye Piyasası Yasa Tasarısı hazırlanırken, maketten konut satışını sınırlayacak bir düzenleme yapılmak istendi. Ancak, son anda verilen önerge ile bu madde tasarıdan çıkarıldı. Sonra bu düzenlemenin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Tüketici Yasa Taslağı’nda yer alacağı söylendi; ama oradan da bir ses çıkmadı".

İMKON olarak 2013 yılının inşaat sektörü açısından sıkıntılı geçeceğini uzun süreden beri ısrarla dile getirdiklerini anlatan Tellioğlu, "Bu uyarılarımız dikkate alınır, sektörü rahatlatacak önlemler uygulamaya konulur diye beklerken, daha yılın ilk gününde KDV düzenlemesi dayatıldı. Kentsel dönüşüm projelerine sektörle ilgisi bulunmayan kişiler, şirketler talip oluyor. İstanbul’da başlayan iflas olaylarında binlerce kişi mağdur oldu. İşin kötü yanı iflaslar İstanbul ile de sınırlı kalmıyor, Bursa, Gaziantep gibi illerden de kaygı verici haberler geliyor" diye konuştu.

"100 konut yapacak sermeyesi olan kişiler, bin konutluk işe giriyor. Konutları maketten satmaya çalışıyor. Proje tutmadığı zaman da yüzlerce kişi mağdur oluyor" diyen Tellioğlu, şöyle devam etti:

"Arka arkaya gelen iflas haberleri, inşaat sektörünün geleceğini tehdit ediyor. Ben olaya menfaat,  rant açısından baksam aslında konuşmamam gerekir. Ama ben sektörümü disipline etmeye çalışıyorum, kurallar konulmasından tarafım. Ben insanların mağdur olmasından dolayı muzdaribim.  Sadece konut alan insanlar mağdur olmuyor, sektörde güven unsurunun kaybolmasından dolayı namusuyla bu işi yapmaya çalışan dürüst müteahhitler de mağdur duruma düşüyor. Maketten konut satışları acilen kurala bağlanmalı, aksi takdirde ikinci banker vakası çok yakın".

Tellioğlu, maketten konut satışı yapılabilmesi için kat irtifakının kurulması ve betonarme yapının tamamlanması şartlarının aranması gerektiğinin altını çizdi. Müteahhitliğe başlamanın da kurala bağlanmasını isteyen Tellioğlu, "Sektörün acilen disiplin altına alınması gerekir. Bunun için de İnşaat Müteahhitleri Odası’nın kurulması şarttır. Ancak TOBB ve ticaret odaları sayıları 200 bini bulan müteahhitlerin aidat gelirlerinden mahrum kalacakları gerekçesiyle Oda kurmamıza karşı çıkıyorlar. Bununla da kalmıyor, ticaret odalarında sayımız oranında temsil edilmemizi engellemek için olmadık işlere başvuruyorlar" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imkon-maketten-konut-satisina-tedbir-istedi_104083.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Telioğlu, Temelden (topraktan) satışda da aynı şeyler geçerli. kat irtifak izni alıp da gümleyen bir çok müteahit var. Bence bu gibi hadiselerin önüne geçmenin en ömemli yolu bina inşaatının %50' si bitmenden satış yaptırılmamalı. Böylece çürük meyveler sepetten atılır. Oda meselesine gelince : Mevcut hükümet karşındaki örgütlü güçleri pasifize ederken yeni oda oluşumu için ne federasyonunuza ne teknikerler Birliği'ne bu hakkı tanyacağını sanmıyorum. Ama mücadeleyede devam etmek şart. bkz. ODA OLUŞUMU VE ÇALIŞAN TEKNİKELERİN BELGELENDİRİLMESİ yapı.com tr. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!