Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İncesu OSB İnşaat Malzemeleri Üretiminde Üs Olma Yolunda

Son dönemde yatırımların hız kazandığı İncesu OSB, İnşaat malzemeleri üretiminde üretim üssü olmak istiyor.

yapi.com.tr
İncesu OSB İnşaat Malzemeleri Üretiminde Üs Olma Yolunda İncesu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halit Özkaya

Son dönemde yatırımların hız kazandığı İncesu OSB, İnşaat malzemeleri üretiminde üretim üssü olmak istiyor. İncesu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halit Özkaya, İncesu OSB'deki sıcak yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Özkaya, 742 hektar alan üzerine kurulu bölgede 8 adet firmanın faaliyet gösterdiği, 6 adet firmanın ise inşaatının devam etmekte olduğu bilgisini verirken, yatırımcı firmaların çoğunluğunun inşaat malzemeleri üzerine yoğunlaşmasının bölge yönetimini kümelenme çalışmalarına yönlendirmiş durumda olduğunu belirtti. Özkaya, OSB'ye Kayseri dışında Filli Boya'nın yatırım yaptığını söylerken DYO'nun da yatırım kararı aldığını sözlerine ekledi. Ayrıca Bölgede 500 kişi iş imkânına sahipken yeni yatırımların devreye alınmasıyla yıl sonunda binin üzerinde kişiye iş imkânı sağlanması beklendiğini ve alt yapı çalışmalarının tamamen bitmesiyle inşaat malzemeleri sektöründe önemli markaların İncesu OSB'yi tercih etmesinin bölgeye olan ilgiyi arttırdığını belirtti. 

Bölgedeki üretim yapan büyük yatırımlardan Turkuaz Seramik'in 46 bin metrekare kapalı alanda 200 kişiye, Betek'in (Fiili Boya) ise 12 bin metrekare kapalı alanda 75 kişiye istihdam sağladığı bilgisini veren Özkaya, bölgede üretim yapan sekiz firmanın 300 kişiye, inşaatı devam eden firmaların ise 200 kişiye istihdam sağladığını söyledi. Bu yıl sonunda faaliyete geçecek firmalarla birlikte binin üzerinde kişiye istihdam sağlanmış olacağını dile getiren Özkaya bölgede DYO Boya ve Boydak Holding şirketlerinden Form Sünger'in yatırım kararı almış olmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca Özkaya, DYO'nun 51 bin metrekare alan üzerinde yalıtım malzemeleri üzerine faaliyet göstermek için bu yıl inşaata başlayacağını ve mevcut işletmelerin çoğunun yalıtım malzemeleri, cephe kaplama ve yapı kimyasalları ile ilgili üretimler yapacakları için İncesu OSB'nin Türkiye'nin yalıtım, cephe kaplama ve yapı kimyasalları üretiminde üretim üssü olma yolunda geliştiğini sözlerine ekledi.

Kayseri ve diğer illerdeki birçok OSB'ye göre İncesu OSB'nin, fiyat bakımından oldukça avantajlı olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Özkaya bölgede arsa fiyatına fabrika kurulabildiğini belirtti. İncesu OSB'nin, Kayseri-Niğde Devlet Karayolu üzerinde 37'nci kilometrede bulunması sebebiyle bölge karayoluna cepheli ve demiryolları ile bin 200 metre boyunca sınır olduğu belirten Özkaya, demiryolu istasyonu yapımı için projelendirme çalışmalarının 2012 yılı sonu itibariyle Devlet Demiryolları (DDY) Genel Müdürlüğü tarafından başlatıldığını dile getirdi. DDY’nin yükleme-boşaltma projesi çalışmalarına başlaması bölgede yakın zamanda sanayicilere nakliye masrafında önemli avantaj sağlayacağını belirtti ve bölgede fabrika kurmanın hem Kayseri'deki hem de diğer illerdeki bir çok OSB'ye göre çok daha kolay ve avantajlı olduğunu sözlerine ekledi. Özkaya, bölgede alçak ve orta gerilim elektrik şebeke tesis inşaatının bitirilmiş olduğunu, her parselde elektriğin mevcut olduğunu söyledikten sonra elektrik dağıtım bedelinin 0.200 kr/kWh olduğunu ve 2012 yılı toplam elektrik tüketiminin 5 milyon kvvh'a ulaştığı bilgisini verdi. ÖZkaya bölgede doğalgaz fiyatının 0.91 Tl/metreküp KDV dâhil şeklinde uygulandığını sözlerine ekledikten sonra 2012 yılında toplam 3 milyon metreküp doğalgaz tüketimine ulaştıklarını belirtti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/incesu-osb-insaat-malzemeleri-uretiminde-us-olma-yolunda_110297.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!