Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Emlak Konut "Bulvar 216"...

OSB'lerde Bedava Arazi Müjdesi!

Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisleri 2 yıl uzatıldı. Sürenin uzatılması OSB yönetimlerince memnuniyetle karşılandı.

yapi.com.tr/AA
OSB'lerde Bedava Arazi Müjdesi!

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Başkanı Cahit Nakıboğlu, bir önceki uygulamanın süresinin 12 Nisan'da bittiğini hatırlatarak, son 5 aydır özellikle boş arsası bulunan OSB'lerin sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Söz konusu sıkıntıları yetkililere ulaştırdıklarını dile getiren Nakıboğlu, "Bakanlar Kurulunun bu kararı, beklenti içinde olan OSB yöneticilerini bir hayli rahatlattı. Karar çıkar çıkmaz üyelerimize duyurduk" dedi.

Bedelsiz tahsisi, isteyen OSB yönetimlerinin uygulayabileceğini bu konuda bir zorunluluk olmadığını belirten Nakıboğlu, buna karşın Anadolu'daki OSB'lerin önemli bir çoğunluğunun yatırımcıyı çekmek adına bedelsiz arsa tahsisini bir yol olarak benimsediklerini ifade etti.

OSB yönetimlerinin görevinin üyelerden para toplamak değil sadece işletme giderleri için belli oranda finansman oluşturmak olduğunu anlatan Nakıboğlu, maliyetlerin düşürülmesi anlamında alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

"Doping olacak"

Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. OSB Başkanı Ahmet Kaya da sanayicinin banka kredi şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle oluşan yatırım endişesine son vermek adına kararın sanayiciler olarak kendilerini memnun ettiğini kaydetti.

Yüksek kredi faizlerinden dolayı cesareti kırılmış sanayiciye doping sağlayacak bu kararı desteklediklerini dile getiren Kaya, "Yeni parseller demek yeni yatırımların yanı sıra yeni istihdam olanağı demektir. ASO 1. OSB olarak 320 parsellik bir alana sahibiz. Yeni teşviklerle yıl sonuna kadar tüm parsellerin dolacağını düşünüyoruz. Türkiye'deki tüm sanayicilere bu teşviklerin hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin de kendi bölgelerinde boş arsa olmamasına karşın genel olarak Anadolu'daki OSB'lerde yatırım maliyetlerinin azalması açısından kararın önemini vurguladı. Gültekin, "Üretim ve istihdama katkı anlamında alınan bu karar önemli katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDer) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ise arsa tahsisinin bedelsiz olmasının tek başına yeterli olamayacağını belirterek, sanayicinin yatırım yapma kararı verebilmesi için bölgenin hava, deniz, kara ve demiryolu ağlarının en az 3'üne yeterince yakın olması gerektiğini söyledi.

Özellikle Anadolu'daki birçok OSB'de parseller bedelsiz olmasına karşın, yatırımcıların gerektiğinde metrekare başına bedelinin üzerinde para ödemeyi göze alarak batı bölgelerine yöneldiğini dile getiren Tuncay, bedelsiz arsa tahsisi uygulamasının ulaşım imkanlarının artırılması suretiyle desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

6 bin 258 parsel var

OSB'lerdeki parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisleriyle ilgili, 2011 nisan ayında başlanan ve 2013 nisan ayında son bulan uygulama Bakanlar Kurulu kararı ile 2 yıl daha uzatılmıştı. Söz konusu teşvik uygulamasının süresinin uzatılması ile ikinci 2 yıllık süre içerisinde teşvik kapsamındaki il ve ilçelerde faaliyette olan 196 Organize Sanayi Bölgesinde boş olan 6 bin 258 adet parsel yatırımcılara tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osblerde-bedava-arazi-mujdesi_112873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!