Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İNCİRALTI Planına Bir Durdurma Daha

Önceki planın yürütmesi, ‘Teleferik yamaçları kısmen imara açıldığı’ gerekçesiyle durdurulmuştu. Yenisinin yürütmesi ise yamaçları koruma adına gerekli planlama ilkelerine yer verilmediği için durduruldu.

Milliyet Ege
İNCİRALTI Planına Bir Durdurma Daha

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, İnciraltı’nda, Bahçelerarası’nı da kapsayan imar planının yürütmesinin durdurulmasından sonra bu kez de otoyolun kara tarafını kapsayan Balçova Kaplıcaları kesimi 1/25 bin ölçekli planının yürütmesi de mahkeme kararıyla durduruldu.

İlk plan; DEÜ Hastanesi karşısındaki termal alanı, Teleferik yamaçlarını, baraj yolu çevresini, Kaya İzmir Termal Otel çevresini kapsıyordu. ‘Sağlık turizmi’ öngören planda en çarpıcı karar, 1981’de, Teleferik sırtlarında ormanlık alana yapılan binaların örnek alınmasıydı. Planda, bu binaların üzerinden çekilen sınırla sağa ve sola doğru, çam ve zeytin ağaçlarının bulunduğu yeşil bölgenin kısıtlı imara açılması öngörülmüş, turizm tesisleri yapılana kadar konut yapımına da olanak sağlanmıştı. Tüm plan için geçerli emsal de 0.40, yükseklik 7.50 metre (iki kat) olarak tespit edilmişti. Mimarlar Odası Genel Merkezi ve İzmir Şubesi, Danıştay’da iptal davası açmıştı. Bunun üzerine Bakanlık geri adım atmış, Teleferik yamaçlarını kısmen imara açan plandan vazgeçmiş, yeni planı askıya çıkarmıştı. Mimarlar Odası bu plana da itiraz etmiş, yürütmeyi durdurma ve iptal davası açmıştı.

Davanın esasında, “Planlamada; Teleferik yamaçlarındaki orman alanlarında yürüyüş parkurları ve benzerlerine, doğal varlıkları koruyacak biçimde yer verilmemiştir. Bu durum, söz konusu alanlar üzerindeki yapılaşmaya ilişkin baskıları ve spekülasyonu artıracaktır” denildi. Danıtaş 6. Dairesi, yürütmeyi durdurma kararını, yönetmeliğe aykırı plan yapılması nedeniyle verdi. Kararda, “Planda hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/inciralti-planina-bir-durdurma-daha_83781.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!