Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnciraltı'nın Kaderi Mayıs'ta Belirlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ağustos 2009 tarihinde onaylanan 25 bin ölçekli İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Koruma Amaçlı Çevre Düzeni Planı'na uygun hazırlanan 5 bin ve 1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar plan sürecini tamamladı. Konuyla ilgili toplantıların ilki, Balçova Termal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Yeni Asır Gazetesi
İnciraltı'nın Kaderi Mayıs'ta Belirlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ağustos 2009 tarihinde onaylanan 25 bin ölçekli İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Koruma Amaçlı Çevre Düzeni Planı'na uygun hazırlanan 5 bin ve 1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar plan sürecini tamamladı. Konuyla ilgili toplantıların ilki, Balçova Termal Tesisleri'nde gerçekleştirildi.

Expo dönemi

Toplantıya İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Sedat Sert, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Dr. Adnan Arslan ve uzmanlar katıldı. İnciraltı ve Bahçelerarası'nda arazisi bulunan çok sayıda mülk sahibinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Arslan, "Bölgenin 5 bin ve 1000 ölçekli koruma amaçlı imar planları, 5 Mayıs'ta vatandaşlarla gerçekleştirilecek ikinci toplantıya kadar hazırlanmış olacak" dedi. Meslek odaları tarafından iptal davası açılan çevre düzeni planının 2009 yılı Ağustos ayında düzeltmeleri ile birlikte onaylandığına dikkat çeken Arslan, "Bu toplantıda son halini oluşturacağımız planlar daha sonra koruma kurulunun onayına gönderilecek ve plan süreci tamamlanmış olacak" diye konuştu. Arslan, daha önce hazırlanan planların, EXPO'nun kaybedilmesiyle birlikte geçerliliğini de kaybettiğini söyledi.

Yanlış yapılıyor

Başkan Kocaoğlu da kentin planlama eksiği olduğu için gelişemediğini belirterek, "Planı dava açarak bozduran, 'dava açmadan geçsin', 'her plana dava açarım ben kardeşim' ya da 'dava açılmaz bunu da böyle geçirelim' diyen herkes yanlış yapıyor. Planlama ve şehircilik, esnek bir bilim dalıdır. Dolayısıyla esnek bir bilim dalında aldığınız kararlar, sizin düşündüğünüz tarzda düşünen bir bilirkişiye gittiğinde davayı kazanıyorsunuz. Zıddını düşünen bilirkişiye gidince kazanamıyorsunuz. O zaman planlamanın P'sinden sonuna kadar uzlaşı şart. Uzlaşı olmadan planlama olmaz" dedi. Balçova ve Bahçelerarası Tabiatını Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ekrem Şen ise emsal ve gabaride artış istediklerini söyledi. İmar planı uygulamasının hiçbir kamulaştırma yapılmaksızın 480 hektar bütününde tek seferde yapılmasını istediklerini belirten Şen, "Yasal terk yapıldıktan sonra minimum 10 bin metrekare ifrazın üzerinde olan mülkiyet sahipleri aynı imar parselinde toplansın" diye konuştu.

Katırcıoğlu'ndan Çalkaya'ya vasiyet

İnciraltı sakinlerinden İTO eski Meclis Başkanı Şadi Katırcıoğlu arazi sahiplerinin birkaç kişi dışında plana karşı olmadıklarını söyledi. Toplantıda Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'ya seslenen Katırcıoğlu, "Sayın Başkan eğer planlama olmadan ölürsem size vasiyetimdir. Mezar taşıma 'Ne şehittir ne gazi. İmarı göremeden gitti Şadi' diye yazın" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltinin-kaderi-mayista-belirlenecek_78851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!