Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İNCİRALTI Planı için Durmak Yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimarlar Odası’nın açtığı dava sürerken, alt ölçekli planlarda süreci devam ettiriyor. Sivil toplum örgütleri ve bölge halkıyla iki toplantı yapılacak. İlk toplantı 20 Nisan’da, ikincisi de 5 Mayıs’ta Balçova Termal Otel’de düzenlenecek. “Plan kararlarının oluşturulmasından önce sorunlar, olanaklar, vizyon, hedefler,

Milliyet Ege
İNCİRALTI Planı için Durmak Yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimarlar Odası’nın açtığı dava sürerken, alt ölçekli planlarda süreci devam ettiriyor. Sivil toplum örgütleri ve bölge halkıyla iki toplantı yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir İnciraltı için 1/25 bin ölçekli turizm merkezi çevre düzeni planı hazırlamıştı. Dava edilen bu çalışma daha sonra elden geçirilmiş, ancak bu kez de Mimarlar Odası yargıya taşımıştı. İlkinden daha yetersiz, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu, yoğunluğu artırdığı ve sıvılaşma riskli alanları imara açtığı öne sürülüp iptali istenmişti.

Bakanlık, dava sonuçlanmadan, koruma amaçlı bu plana uyumlu 1/5 bin ve 1/bin ölçekli planlarla ilgili aşamaya geçti. Toplam 6 milyon metrekare bölgeyle ilgili daha önce 1/25 binlik planlar yapılırken, İzmir’deki sivil toplum örgütlerinin, üniversitelerin ve bölgede arsası olan vatandaşların görüşlerini alan Ankara, yine aynı yolu izleyecek. Büyükşehir Belediyesi’ne, Balçova Belediyesi’ne ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bu yönde yazı gönderildi.

İlk toplantı 20 Nisan’da, ikincisi de 5 Mayıs’ta Balçova Termal Otel’de düzenlenecek. “Plan kararlarının oluşturulmasından önce sorunlar, olanaklar, vizyon, hedefler, araçlar ve stratejilerin belirlenmesi” konusu ele alınacak. Ardından da Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları bölge için gerekli taslak planları hazırlayacak.

İtirazlara tepki

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, açılan davalar, itirazlar ve yanlış uygulamalar yüzünden bölgede yaşayanların yıllarının kaybolduğunu söyledi. Çalkaya, şöyle konuştu: “Bunun yanında İzmir’in geleceğinin önüne de ipotek konuldu. İnciraltı planlandığı zaman sadece Balçova’nın değil, İzmir’in hatta Türkiye’nin önü açılacak. Burası termal turizmi ve olanaklarıyla Belek ve Kemer gibi yerlerin ulaştığı popülariteyi yakalayacak. Amacımız katılımcı bir şekilde planlama yapmak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciralti-plani-icin-durmak-yok_78219.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!