Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnciraltı, 2011’den Önce ‘İmar’ Edilecek

Bölgede yıllardır beklenen planlamanın ilk adımı atıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı plan taslağına göre, 5 milyon 560 bin metrekarelik alanın yüzde 55’i yapılaşmaya açılacak. Kat yüksekliği 4’ü aşmayacak. Hedef, sağlık ve kongre turizmlerini geliştirmek.

Milliyet Ege
İnciraltı, 2011’den Önce ‘İmar’ Edilecek

Danıştay’da 1/25 bin ölçekli İnciraltı Çevre Düzeni Planı için açılan iptal davası sürerken planlama süreci durmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘İnciraltı Turizm Merkezi Nazım ve Uygulama İmar Planı Taslağı’nı açıkladı. Bölgenin beş bin ölçekli ‘Nazım’ ve bin ölçekli ‘Uygulama’ imar plan toplantısı, Balçova Termal Otel’de yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım, Geliştirme ve Planlama Daire Başkanı Adnan Arslan, sağlık, termal ve kongre turizminin gelişmesine yönelik planlama koşulları öngörüldüğünü söyledi. Aslan, bakanlıkta son şekli verilecek planla ilgili olarak; belediyelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin görüşlerinin de alınacağını, daha sonra Koruma Kurulu onayına sunulacağını ifade etti. Bakanlık Yatırım ve İşletmeler Genel Mürürü Sedat Sert, planının  bir olumsuzluk yaşanmaması halinde, 2011’e kalmadan hayata geçirileceğini söyledi.

Planda neler öngörüldü?

Otoyola yakın 690 bin 541 metrekare (yüzde 12.42) alan; konut, rezidans yapımına olanak sağlayacak şekilde tercihli kullanım alanı olarak belirlendi. Bu bölgenin deniz tarafında kalan kısımla ağaçlı yolun Narlıdere yönünde kalan kesimindeki toplam 1 milyon 897 bin 987 metrekare (yüzde 34.13), turizm tesisleri alanı oldu. Planda hem tercihli kullanım hem de turizm tesisleri alanları için emsal 0.80, kat yüksekliği ise dört kat (12.80 metre) şeklinde belirlendi.

Minimum parsel büyüklüğü bin metrekare, minimum ifraz büyüklüğü 10 bin metrekare olarak öngörüldü. Otobana paralel alanda tercihli kullanımla turizm tesisleri alanı arasında denize doğru uzanan 273 bin 2  metrekarelik (yüzde 4.91) bölge ise ticari alan olarak işaretlendi. Burada emsal 0.6 olarak belirlendi. Bu alanda da kat yüksekliği yine dört katla sınırlandırıldı. Minumum parsel büyüklüğü 3 bin metrekare, minimum ifraz ise 5 bin metrekare olarak işlendi.

Aziz Kocaoğlu yorum yapmadı

Toplantıda; İnciraltı’nda arazisi olanlar, mülk sahipleri, ilgili kurum, kuruluş ve meslek odaları temsilcileri de hazır bulundu. Bölgede arazisi bulunan bazı mülk sahipleri, emsal oranının 1.2’ye çıkarılmasını istedi. Kür merkezinin, hiç  jeotermal kuyu bulunmayan deniz kıyısına planlanması ise eleştirildi.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İnciraltı plan taslağında öngörülenlerle ilgili yorum yapmak istemediğini söyledi.

Başkan Çalkaya plandan memnun

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, açılan davalar, itirazlar ve yanlış uygulamalar nedeniyle bölgede yaşayanların ‘yıllar’ kaybettiğini söyledi. “İzmir’in geleceğine de ipotek kondu” diyen Çalkaya, İnciraltı’nın planlanması halinde sadece Balçova’nın değil, İzmir’in, hatta Türkiye’nin önünün açılacağını dile getirdi. Çalkaya, “Burası, termal turizmi ve olanaklarıyla Belek ve Kemer gibi yerlerin yakaladığı popülariteyi yakalayacak. Umarım süreç bir an önce tamamlanır” diye konuştu.

Muhtar Güleryüz: Tatmin etmedi

Bahçelerarası Mahalle Muhtarı Ahmet Güleryüz ise açıklanan taslağın, beklentilerini tam anlamıyla karşılamadığını söyledi. Su ve toprak kalitesinin bozulması nedeniyle,   bölgenin tarıma elverişsiz   hale geldiğini, yıllırdır planlama beklediklerini hatırlatan Güleryüz, “En azından bir kısmı konut alanı olarak planlansaydı bizim için daha iyi olurdu. Dededen miras toprağımızı konut olarak değerlendirip, yine buralara yerleşme şansımız doğardı” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/inciralti-2011den-once-imar-edilecek_79257.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!