Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektörü Stoğa Çalıştı!

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 2014’ün ilk dört ayında konut satışlarında yüzde 8 gerileme yaşandığını ve toplamda 1 milyon konutun elde kaldığını belirterek, “ İnşaat sektörü stoğa çalıştı ve ciddi bir şişkinlik söz konusu. Bu da ciddi bir kriz beklentisi yaratıyor” dedi.

yapi.com.tr
İnşaat Sektörü Stoğa Çalıştı!

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut sektörüne yönelik verilerini değerlendiren Aslan, yılın ilk dört ayında konut satışlarında yaşanan yüzde 8’lik gerilemenin kriz göstergesi olduğuna vurgu yaptı. Kredili konut satışları geçen yılın Ocak-Nisan dönemine göre % 50 oranında azalırken ve kredili konut alımında da yüzde 30 gerileme yaşandığına işaret eden Aslan, “ Bu rakamlar ve stoğa dayalı üretimin yarattığı şişkinlik, sektörü ciddi bir krize sürüklüyor. Kapıdan mobilyaya, mutfaktan banyoya 300 yan sektörü de ilgilendiren bu konu şu an hükümetin önceliği olmalıdır. Konut satışlarının düşmesi, konuta ihtiyacın olmamasından değil, özellikle dar ve sabit gelirlilerin satın alma gücünün her geçen gün için biraz daha azalmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Vergi ve harç muafiyeti şart…

İzmir’de konutların yüzde 40’ının kiralık olduğunu, emekli, dul, yetim, dar ve sabit gelirliler için belediyelerin imarlı, alt yapılı arsa üretmesi gerektiğine vurgu yapan Aslan, “Merkezi hükümet de, TOKİ’nin ilk yıllarında olduğu gibi uzun vadeli, düşük faizli ve konut maliyetinin % 80’ni kadar kredi olanağı sağlamalı, Ege-Koop gibi konut üretimi ve kentçilik konusunda başarısı kanıtlanmış üst birlikler, tıpkı 1984-1990 dönemindeki gibi vergi ve harçtan muaf tutulmalıdır. Çünkü hem bu hem de her belediyenin adeta ‘haraç’ benzeri aldığı ve ayrı fiyatlandırma uyguladığı inşaat ve oturma ruhsatı bedelleri inşaat maliyetlerini ciddi şekilde artırmaktadır. Bir belediye bir lira talep ederken bir diğeri on lira talep ediyor. Bu standarta kavuşturulmalı, arsa tahsisi, alt yapı giderleri ve diğer idari tedbirlerle teşvikler sağlanmalıdır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-stoga-calisti_123997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!