Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Babacan: İnşaatta Rant Dağılımı Kuşkulu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dün katıldığı bir TV programında, çok katlı yapıların artığını belirterek, imar mevzuatını eleştirdi. “Bu durum hem kolay ve hızlı para kazanma kapısı açıyor. Hem de rantın adil dağıtımı konusunda bizde kuşkular uyandırıyor” dedi

yapi.com.tr
Babacan: İnşaatta Rant Dağılımı Kuşkulu

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan inşaat sektöründeki rant dağılımında kuşkular bulunduğunu belirterek imar yasasında değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Taraf'ın haberine göre, NTV’de konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, rantın adil dağıtımı konusunda şüphelerin olduğu inşaat sektöründe para kazanmanın sanayiye göre daha kolay olduğunu, bu nedenle sanayinin milli gelirdeki payının azaldığını belirterek imar yasalarında değişiklik yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin öncelikle sanayileşmesi ve üreten bir toplum olması gerektiğini dile getiren Babacan, sanayi yatırımlarının daha çekici hâle getirilmesi gerektiğini vurguladı. AVM ve lüks konut projelerinden kolay para kazanıldığını, sanayi yatırımlarından 5-6 seneden önce bunun mümkün olmadığını anlatan Babacan, imar yasalarında değişiklik yapılması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Bir yandan yatırım ortamını iyileştirirken öte yandan imar mevzuatı ele alınmalı. İmar mevzuatındaki problemler nedeniyle Türkiye’de dikey yapılaşma arttı. 2-3 katlı yapılara izin verilen bir bölgede, bir anda çok katlı binalara izin veriliyor. Bu durum hem şehirleri çirkinleştiriyor hem kolay ve hızlı para kazanma kapısı açıyor hem de rantın adil dağıtımı konusunda bizde kuşkular uyandırıyor. Bütün bunlara el atmak gerekiyor. Bu, seçimden önce yetişir mi yetişmez mi bilmem. Ne zaman fiili olarak uygulanabilir bunun da bir planlaması yapılması lazım, bu el atılması gereken bir konu.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/babacan-insaatta-rant-dagilimi-kuskulu_124396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!