Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Euro Bölgesi'nde İnşaat Üretimi Geriledi

Euro Bölgesi'nde haziran ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre azaldı.

yapi.com.tr/AA
Euro Bölgesi'nde İnşaat Üretimi Geriledi

Euro Bölgesi'nde haziran ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,3 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayınladığı verilere göre, bu yılın haziran ayında, mayıs ayına göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, Euro Bölgesi'nde ve AB'de geriledi. 18 üyeli Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi haziranda yüzde 0,7 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 0,3 azalış kaydetti. İnşaat üretimi mayıs ayında her iki bölgede de yüzde 1,4 gerilemişti.

Söz konusu oran yıllık bazda ise Euro Bölgesi'nde yüzde 2,3 ve AB'de de yüzde 0,5 azaldı.

Haziran ayında inşaat üretimindeki azalış, Euro Bölgesi'nde yüzde 0,9 azalan inşaat yapımın ve yüzde 0,5 azalan inşaat mühendisliği faaliyetinden kaynaklandı. AB'de ise azalışa yüzde 0,5 gerileyen inşaat yapımı ve yüzde 0,2 gerileyen inşaat mühendisliği neden oldu.

İnşaat üretiminde aylık bazda en fazla düşüş Macaristan, İspanya, Romanya ve Slovakya'da gerçekleşirken, en faz artış ise Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İngiltere'de belirlendi. 

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi sektöründe yıllık bazdaki azalış, yüzde 2 azalan inşaat yapımından ve yüzde 3,4 azalan inşaat mühendisliğinden kaynaklandı. 

AB'de ise söz konusu oranın gerilemesinde, yüzde 0,2 azalan inşaat yapımı ve  yüzde 2,7 gerileyen inşaat mühendisliği etkili oldu. 

Söz konusu oranda yıllık bazda en fazla azalış Romanya, Portekiz, Slovakya ve Hollanda' gerçekleşirken, en fazla artış ise Slovenya, Macaristan, Polonya ve İspanya'da ölçüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/euro-bolgesinde-insaat-uretimi-geriledi_123834.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!