Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektöründeki Hız Kamyon Satışını Patlattı

Geçen yıl otomobil ve hafif ticaride rekor satışa ulaşan Türkiye, bu yıl da ağır kamyon satışlarında rekora doğru gidiyor. 16 ton ve üzeri kamyonda sıra eylül ayına kadar uzarken, bu yılki satış beklentisi 40 bin adete ulaştı. İlk üç ayda kamyon pazarı yüzde 176 büyüyerek 9 bin 712 adede çıktı, üretim ise yüzde 207 artarak 7 bin 452 adede

Radikal Gazetesi
İnşaat Sektöründeki Hız Kamyon Satışını Patlattı

Geçen yıl otomobil ve hafif ticaride rekor satışa ulaşan Türkiye, bu yıl da ağır kamyon satışlarında rekora doğru gidiyor. 16 ton ve üzeri kamyonda sıra eylül ayına kadar uzarken, bu yılki satış beklentisi 40 bin adete ulaştı. İlk üç ayda kamyon pazarı yüzde 176 büyüyerek 9 bin 712 adede çıktı, üretim ise yüzde 207 artarak 7 bin 452 adede yükseldi.

Üretim 5 kat yükseldi

2008’den beri krizin etkisiyle dibe vuran kamyon satışları özellikle inşaat sektöründeki hareketlenmeyle adeta patladı. Yurt genelindeki konut, baraj, yol, altyapı projeleriyle birlikte ulusal ve uluslar arası nakliyenin de ivmelenmesiyle showroom’larda satılacak kamyon kalmadı. Ford Otosan, Mercedes Benz Türk AŞ, Karsan (Renault Trucks’a üretiyor); BMC gibi üreticiler tam kapasite çalışıp talebe cevap vermeye çalışırken MAN, DAF, Scania giib markalar da ithalatla talebe cevap vermeye çalışıyor. Ancak bugün bir çekici veya ağır kamyon isteyene aynı otomobil markalarındaki gibi ağustos veya eylül ayına kadar teslimat süresi veriliyor.

Ford Kamyon Satış Operasyonları Müdürü Emrah Duman üretim ve satış adetlerini ilk 3 ayda geçen yıla oranla 5 katın üzerine çıkardıklarını kaydederek ihracatlarının da yüzde 40 arttığını belirtti. Bu yıl sonu kamyon satışlarının 37-40 bin adetlerde oluşmasını öngördüklerini kaydeden Duman bunun 2010’a göre yüzde 60 büyüme anlamına geldiğini dile getirdi. Kamyon alımlarında 2 yıl ertelenen talebin devreye girdiğine işaret eden Duman, “Ülkemizin mevcut durumu bir şantiye sahası gibi. Yeni otoyol, baraj, köprü ve benzeri altyapı projelerinin artarak devam etmesi çekicinin yanı sıra inşaat kamyonu segmentinde de ciddi bir büyüme beklentisi yaratıyor” dedi. Lojistik sektörünün de artan işlerle birlikte araç yenilediğine dikkat çeken Duman bu yıl hedeflerinin pazardan yüzde 25 pay almak olduğunu vurguladı.

Satışın % 60’ı inşaatçılara

Dünyada en çok Scania kamyon satan ülkeler arasında 5’inci olan Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel, 2010’da 2 bin 500 adet satışla markanın kendi evi olan İsveç’ten fazla sattıklarına dikkat çekti. Ağır kamyon fiyatlarının ortalama 80 bin euro olduğunu, bu yıl treyler ve damper satışıyla birlikte sektör cirosunun yaklaşık 4 milyar dolara ulaşacağını kaydeden Senyücel, “Satışların yüzde 60’ı inşaat sektörüne yapılıyor” dedi. Senyücel geçen yıl toplam satışlarının yarısını ilk 3 ayda yaptıklarını belirtti. Mercedes Kamyon Satış ve Paz.Müdürü Bahadır Özbayır 3 ayda 3551 adet satışla 10 yılın rekorunu kırdıklarını belirtti.

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorundeki-hiz-kamyon-satisini-patlatti-_87116.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!