Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnşaat Sektörünün Temsilcileri 2016 Öngörülerini Paylaştı

2015 yılının değerlendirmesini yapan inşaat sektörünün oyuncuları, seçimlerin ardından sektördeki hareketlenmeye değindi. Yabancı yatırımcıların konut piyasasına ilgisinin arttığını belirten temsilciler, 2016'da ise sektörü daha iyi bir yıl beklediği konusunda hemfikir.

yapı.com.tr
İnşaat Sektörünün Temsilcileri 2016 Öngörülerini Paylaştı

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu: Gayrimenkul sektörü 2015 yılında da büyümeye ve genişlemeye devam etti. Seçim sürecinde yaşanan siyasi belirsizlikle birlikte sakin bir dönem geçirsek de, ekonomide görülen iyileşme ve sağlanan istikrar sayesinde sektörümüz tekrar yükselişe geçti. Son 10 yılda olduğu gibi sektörde yakalanan bu başarılı grafik 2015 yılında da hem sektör hem de şirketimiz açısından yükselerek devam etti. Yabancıların konut piyasasına olan ilgisi ve bu ilginin giderek artması da 2015 yılına artı bir değer kattı diye düşünüyorum.

ÖzenÖzen Kuzu

İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk, siyasi istikrarın sağlanmasıyla birlikte 2016 yılında yeniden canlanacaktır. Türkiye gayrimenkul sektörünü, küresel yatırımcılarla buluşturacak olan Cityscape Turkey’in ilkinin 2016 yılında İstanbul’da yapılacak olması Türk inşaat sektörüne büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra 64. Hükümet bünyesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kabinede görev yapmaya başlayan Fatma Güldemet Sarı’nın sektörümüze ivme kazandıracak kararlar alacağına inanıyorum.

Kuzu Grup olarak önümüzdeki 10 yıl içinde dünya genelinde iş yapan en büyük inşaat şirketleri sıralamasında ilk 20 arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için yeni yılda da Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere 3 kıtada faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ankara’da Kuzu Effect ve Kumru Ankara; İstanbul’da ise SeaPearl Ataköy projelerimizin inşaat ve satış çalışmalarına hız vereceğiz. Ortadoğu bölgesinde yeni proje fırsatlarını değerlendireceğiz. Yurt dışında üstlendiğimiz projelerle ülkemize döviz kazandırmayı, yurtiçindeki projelerimizle de istihdama katkı sağlamayı sürdüreceğiz.  

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın: Ekonomik sıkıntılar ve hükümetsizlik gibi dönemler inşaat sektöründe de yavaşlamaya sebep oldu. 2015’te ülkemiz için önemli gelişmeler yaşandı. Herşeye rağmen iyi bir yıl geçirdik. İnsanların vazgeçmeyeceği taleplerden olan konut, halen prim için en cazip yatırım aracı.

İç piyasalarda olumlu gelişmeler var ancak dış piyasalarda yaşanan gerginlikler bizi endişendiriyor. Ortadoğu’daki problemler çözülürse biz de rahat edeceğiz. İç piyasalar 4 yıla kadar iyi geçer. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kabinede görev yapmaya başlayan Fatma Güldemet Sarı’nın sektörümüzü yukarı taşıyacak kararlar alacağına inanıyorum. Kendisiyle görüşmelerimiz de olacak.

2015 yılı beklentilerimizin üzerinde geçti. Anadolu Yakası’nın cazibe merkezi olan Fikirtepe’de inşa ettiğimiz İstanbul 216 projemizin satış ve inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. Sektörün durağan dönemlerinde hızlı bir imalat yaptık. Görsel olarak bölgenin en önde firmalarından biriyiz. Projemizin ilk etabını 2016 yılında teslim etmeyi planlıyoruz. Elektrik ve su abonelikleriyle ilgili alt yapılarımız hazır. Trafo enerjisi için yatırım bütçelemesi yapıyoruz. Ortak alanlarımız da hızlı bir şekilde ilerliyor.

Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş: Bir önceki yıla göre %20 - %30 arasında sektörde bir küçülme yaşandı. Özellikle ardarda yapılan genel seçimlerin etkisi büyük oldu.

2015 yılı çevresel mazeretlerin çok olduğu bir yıldı. 2016 yılı mazeretlerin olmadığı, beklemek kelimesinin yerini harekete geç mottosunun aldığı bir yıl olacaktır. Gayrimenkul sektöründe 2016 yılı, 2004 yılında olduğu gibi beklentilerin üzerinde büyüyerek yine Türkiye için lokomotif sektör olacaktır.

2015 yılının Aralık sonu Wroof Kurtköy projemizi teslim edeceğiz. Yine Kurtköy'de Avlu projemizin ve Dragos bölgesinde Loft Dragos'un inşaatına ve satışlarına devam ediyoruz. 2015 yılı ortası uzmanlık alanımız olan Kurtköy 'de, Kurtköy'ün en büyük projesi olan, 52 dönüm araziye sahip, 360 KURTKÖY  projesinin lansmanını yaptık ve satışına başladık. 2016 yılında da, 100 dönümlük bir arazi üzerinde villa konsepti bir projeyi hayata geçireceğiz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunun-temsilcileri-2016-ongorulerini-paylasti-_138735.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!