Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'İnşaat Mezarlığa Bir Zarar Vermedi'

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Koşuyolu’nda Karacaahmet Mezarlığı’nın bitişiğinde bulunan ve Taş Yapı A.Ş.’ye ait şantiyenin mezarlığa zarar vermediğini ileri sürdü. Ünal, inşaat çalışmalarının ise Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce durdurulduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
'İnşaat Mezarlığa Bir Zarar Vermedi'

Cumhuriyet'in haberine göre, CHP’li Mahmut Tanal, eylül ayında Taş Yapı tarafından Karacaahmet Mezarlığı sınırında sürdürülen otel inşaatı alanında ağaçların kesilmesi ve mezarların tahrip olması iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Cumhuriyet’in gündeme getirdiği haberlerde, sağlıklı 32 ağacın kesildiği belirtilmişti.

Tanal önergesinde, “Taş Yapı AŞ’ye, Koşuyolu mevkiinde bulunan ve tarihi SİT alanı kapsamında olan Karacaahmet Mezarlığı’nın bitişiğinde bulunması nedeniyle gerekli kurul görüşü verilmiş midir? Şirketin tarihi SİT alanı statüsünde bulunan mezarlığa verdiği zararın neler olduğu tespiti yapılmış mıdır? Taş Yapı A.Ş.’ye ait şantiyedeki inşaat faaliyetlerinin İstanbul 5 No’lu Koruma Kurulu tarafından verilen durdurma kararına rağmen devam etmesi hakkında soruşturma açılacak mıdır?” sorularını sormuştu.

 ‘Soruşturma açılmadı’

Bakan Ünal verdiği yanıtta, “İstanbul 5 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile Karacaahmet Mezarlığı’nın küçük bir bölümünü oluşturan mezarlık alanının, parsel sınırlarının koruma alanı belirlendiğinden söz konusu uygulamanın yasa kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. İstanbul 6 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’nun 7 Aralık tarihli ve 2991 sayılı kararı ile 60 parselin komşuluğunda bulunan mezarlık alanının bir parçası olan tescilli 252 ada 17 parselin koruma alanının parsel sınırı olarak belirlendiği ve bu doğrultuda 60 parselin, 17 parselin koruma alanı dışında kalması sebebiyle Bölge Kurulu’nca yapılacak bir işlem olmadığına karar verilmiştir” dedi. Ünal, şunları kaydetti: “Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca yerinde yapılan incelemede tescilli mezarlığa bir zarar verilmediği tespit edilmiştir. Mezarlık bitişiğinde bulunan inşaat alanında, kurulca verilen durdurma kararlarından sonra herhangi bir inşa çalışması yapılmadığından ve parselin, mezarlığın bir parçası olan 17 parselin koruma alanı sınırları dışında kaldığından soruşturma açılmamıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-mezarliga-bir-zarar-vermedi_141022.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!