Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatlar Bitti, Mahkeme “Dur” Dedi

Bahçeşehir Gölet bölgesine kafeteryalar, mağazalar halkın ve kamuoyunun tüm tepkilerine rağmen inşa edildi. Mahkeme iptal kararını çok geç verdi. Her yer beton yığınına dönüştü.

yapi.com.tr
İnşaatlar Bitti, Mahkeme “Dur” Dedi

İstanbul Başakşehir Belediyesi'ne ait olan ve imar planlarında “gölet, spor, turizm ve rekreasyon” alanında kalan parsellerin hasılat paylaşımı yöntemiyle satışı için 2015'te alınan kararla başlayan yeşil alanı betonlaştıran sürece karşı yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce inşaatlar için verilen ruhsatlar iptal edilmiş, ihale işlemi durdurulmuş, ancak mahkeme kararlarına rağmen inşaat sürmüştü.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; CHP'li Başakşehir Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Gümüş, Zeynel Yılmaz, Erdoğan Dulkadir, Murat Özkurt, Ayhan Geygel tarafından; 4 Ocak 2018'de onaylanan Başakşehir Bahçeşehir 1. Kısım Mahallesi Gölet Bölgesi imar planlarının iptali istemiyle Başakşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na dava açılmıştı.

Ticari bir fonksiyon
29 Nisan'da hazırlanan bilirkişi raporunda, inşaatın ticari bir faaliyete dönüştüğü tespit edilmişti. Dava 16 Ekim'de karara bağlandı. Mahkeme imar planlarını oybirliğiyle iptal etti. Kararda, yeşil alanın kullanım amacına hizmet edecek yapılardan ziyade kâr amacı güden ticaret fonksiyonu bulunduğuna dikkat çekilerek bu durumun şehircilik ilkeleri, ve kamu yararına uygun olmadığı belirtildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatlar-bitti-mahkeme-dur-dedi_176723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!