Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Datça Şimdilik Kurtuldu

Datça’nın en kıymetli yerlerinde bulunan 4 arazinin, sessiz sedasız Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na devredilmesine yargı “dur” dedi.

yapi.com.tr
Datça Şimdilik Kurtuldu

Datça’da hazineye ait 11 bin metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı, İskele Mahallesi’nde de 6 bin 755 metrekare büyüklüğünde 2 konut, park ve yol alanı sessiz sedasız TOKİ’ye bedelsiz devredilmişti. TOKİ de bu arazileri 28 Kasım 2018 tarihinde satışa çıkarmıştı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Datça Belediyesi devir ve satış işleminin iptali için 2 ayrı dava açtı. İlçe belediyesinin devir işleminin iptaline ilişkin hazırladığı dava dilekçesinde söz konusu arazilerin Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Alanı’nda bulunduğuna dikkat çekilerek TOKİ’ye devredilemeyeceği ifade edildi. TOKİ’nin de araziler üzerinde konut projesi oluşturulmadan 3. kişilere arazileri satmasının kanunda belirtilen amaca uygun olmadığına dikkat çekildi. Dilekçede taşınmazların hazine tarafından satılması durumunda ilgili kanuna göre satış bedelinden yüzde 30 oranında belediyeye pay verilmesi gerektiği vurgulanarak bunun önüne geçebilmek için satışın TOKİ tarafından gerçekleştirildi öne sürüldü.

 

 

 

 

Davaya bakan Muğla 2. İdare Mahkemesi, söz konusu arazilerin 3. kişilere satışının yapıldığını belirterek “Üzerinde yapılaşmaya gidilebilecek olması gibi hususlar gözetildiğinde, dava sonuçlanıncaya kadar işlemin uygulamaya devam etmesi halinde telafisi güç zararlar doğabileceği açıktır.” ifadelerini kullandı. Mahkeme, 13 Şubat’ta devir işleminin yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi. TOKİ ve Muğla Valiliği’nin karara ilişkin itirazı da oybirliğiyle reddedildi. Belediyenin açtığı satış iptali davası ise sürüyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/datca-simdilik-kurtuldu_179634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!