Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaatta Güven Endeksi Arttı

Eylülde mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,8, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,2 arttı.

yapi.com.tr/AA
İnşaatta Güven Endeksi Arttı

Eylülde aylık bazda inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,8, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,2 arttı, perakende ticaret sektörü güven endeksi ise yüzde 0,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,2 arttı.

Ağustos ayında 99,3 olan hizmet sektörü güven endeksi, eylül ayında 99,6 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini ve son üç aylık dönemdeki hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının yükselmesinden kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise değişmedi.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu endeksi yüzde 0,5 ve hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,2 arttı. 

Perakendede güven azaldı 

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,9 azaldı.

Ağustos ayında 104,9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, eylül ayında 103,9 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemdeki iş hacmi-satışların arttığını ve mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 0,9 ve mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4,5 azalırken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 2,4 arttı. 

İnşaat sektörü güven endeksi arttı 

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,8 arttı.

Bir önceki ayda 82,2 olan inşaat sektörü güven endeksi, eylül ayında 83,6 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 2,8 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1,1 arttı. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaatta-guven-endeksi-artti_125051.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!