Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaata Güven 'Kötümser'

Sektörel güven endeksleri Aralık'ta arttı, ancak, hizmetler ve inşaatta "kötümser" düzeylerinde kalırken, perakente ticarette "iyimser" düzeyini korudu.

yapi.com.tr
İnşaata Güven 'Kötümser'

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri, 0-200 aralığında değer alabiliyor. Endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0.8 artarak, Kasım ayındaki 96.8 düzeyinden, Aralık ayında 97.5 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun iyileştiğini değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise aynı kaldı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 1.2 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 1.1 arttı.

Perakente ticaret

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1.9 artışla, Kasım ayındaki 105.1 düzeyinden Aralık ayında 107.1 değerine yükseldi.

DHA'nın haberine göre, perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2.3, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 2.4 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 1.1 arttı.

İnşaat sektörü

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 0.4 artışla, Kasım ayındaki 83.0 olan düzeyinden Aralık ayında 83.3 değerine yükseldi.

İnşaat sektörü güven endeksindeki artış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 2.4 artarken toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 0.8 azaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaata-guven-kotumser_127387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!