Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Reel Kesim Güven Endeksi Yükseldi

Reel Kesim Güven Endeksi şubat ayında 103,4 puana çıktı.

yapi.com.tr/AA
Reel Kesim Güven Endeksi Yükseldi

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), şubat ayında bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 103,4 puana yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), şubat ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni açıkladı. 

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki üretim miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, genel gidişat, mevcut toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) şubat ayında bir önceki aya göre 2,2 puan azalarak 104,3 puan seviyesinde gerçekleşti. 

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin azalış bildirenler lehine döndüğü görüldü. İhracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği gözlendi. 

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği, mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentiler mevsimsel etkiler nedeniyle güçlenirken, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış beklentileri zayıfladı, gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentileri ise güçlendi.

ÜFE beklentisi 0,4 puan azalarak yüzde 8,0 oldu

Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği görüldü.

Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin de güçlendiği gözlendi. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 8,0 oldu.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,0'a, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 74,8'e düşerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 15,2'ye yükselmiştir. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/reel-kesim-guven-endeksi-yukseldi_128836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!