Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bayrampaşa Sanayi Bölgesi de 'Kentsel' Dönüşecek

Bayrampaşa Bereç’teki sanayi alanını hizmet ve ticaret alanına dönüştüren 'Bayrampaşa Sanayi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yıkım çalışmaları başladı.

yapi.com.tr
Bayrampaşa Sanayi Bölgesi de 'Kentsel' Dönüşecek

Toplam 33 bin metrekarelik hizmet, ticaret ve konut alanından oluşacak olan 'Bayrampaşa Sanayi Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi', kamu özel sektör işbirlğiyle gerçekleşiyor. Proje kapsamında 11 bin metrekarelik otopark, 11 bin metrekare kapalı pazar yeri, deprem afet koordinasyon merkezi, modern kurban kesim yeri ve 4 bin metrekarelik spor merkezleri ile yeşil alan yapılacak.

"Bize yanlış diyenler, gitsinler Paris Belediyesi’nden brifing alsınlar"

Yıkım çalışmalarını başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Paris, Londra, Berlin ve Barselona gibi dünyanın bir çok şehrinde kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığına dikkat çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı ve meclis üyelerinin yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere Paris'e gittiğini anımsatan Topbaş, "Bizim 2004 yılında kurduğumuz planlama merkezinin (İMP) benzerini daha yeni kuruyorlarmış. ‘Paris’e İstanbul’daki gibi metrobüs hattı da kuracağız’ diyorlar. Bize yanlış diyenler, gitsinler Paris Belediyesi’nden brifing alsınlar. İstanbul’da yaptığımız birçok yatırım bu şekilde dünyaya örnek oluyor” dedi.

Zeytinurnu’nda 23 Şubat’ta Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla büyük çapta dönüşüm ve konut teslimi projesi yapacaklarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, “Sümer Mahallesi'nde 5 yıl önce başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmasını yeni bitirdik. Vatandaşların 100 bin TL’Lik evleri 500-600 bin TL oldu. Geçmişte itiraz edenler, şimdi de vatandaşa 'Çok lüks oluyor. Siz burada dayanamazsınız' diyorlar. Bir yerlerden bu dönüşüm çalışmalarına çomak sokmaya çalışanlara, biliyoruz ki milletimiz itibar etmeyecek” diye konuştu.

Halka rağmen değil halkla birlikte dönüşüm

İstanbul’da sanayi alanları başta olmak üzere kent merkezinde yeni düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Kadir Topbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da kendileri gibi “kentsel dönüşümü halka rağmen değil, halka beraber yapacağız” dediğini hatırlattı. Zeytinburnu’nun dışında Kağıthane, Beyoğlu, Fatih, Esenler, Maltepe, Sarıyer gibi birçok ilçede de kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’e dönerek, “Vatandaşlarımıza projelerinizi mutlaka anlatın. Halkın da en yüksek düzeyde katılımını sağlayalım. Yakında Bayrampaşa Cezaevi alanını da dönüştüreceğiz” dedi.

Bir bölgede dönüşüm yapılırken halkın mağdur olmamasını, inşaatlarda ve tamamlandığında iş merkezlerinde bölge halkının çalıştırılmasını özellikle tavsiye ettiğini ifade eden Topbaş, “Buna uygun sertifika eğitimi veren birimler oluşturulmalı ve iş için özellikle bölgede oturan insanların müracaatları alınmalıdır. Yani sadece fiziksel dönüşüm alanı değil, topyekün bir sosyal dönüşüm alın oluşturulmalıdır. Ortaya çıkan işlerin rant alanı olmak yerine sosyal dokuya katkı sunması gerekir. Çünkü artık İstanbul ve Türkiye dünyaya model olma sürecine girdi” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bayrampasa-sanayi-bolgesi-de-kentsel-donusecek_104328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!