Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İNTES ve İNİŞEV, Van'daki inşaat işçilerine eğitim verecek

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) ile Türkiye İnşaat ve Tesisat İşçileri Eğitim Vakfı (İNİŞEV) Van'daki 200 inşaat işçisine mesleki eğitim verecek. İNTES'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, eğitimleri sendika ve İNİŞEV'in vereceği projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da katkı sağlayacak.

yapi.com.tr / AA
İNTES ve İNİŞEV, Van'daki inşaat işçilerine eğitim verecek

Proje kapsamında Van'daki işsiz veya halen çalışmakta olan işçiler, başvurmaları halinde mesleki eğitim alma imkanına kavuşacak.

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, depremin hasarını en aza indirmenin tek yolunun kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik olduğunu söyledi. Kaliteli yapı, malzeme ve işçiliğin bir bütünün parçaları olduğunu kaydeden Koçoğlu, ''Sektörün sivil toplum kuruluşu olarak, önemli bir sorumluluk üstlendik ve Van'dan yola çıktık. Aldığımız bu sorumluluk, İNİŞEV ve İNTES'in mesleki eğitim ve istihdam konularında ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir'' dedi.
     
Eğitimler sayesinde inşaat sektöründeki iş gücüne mesleki eğitim standartlarının kazandırılması ve istihdam edilebilir iş gücünün artırılmasının da sağlanabileceğini ifade eden Koçoğlu, İNTES'in, Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi kanalıyla üstlendiği tüm sorumlulukları yerine getirecek altyapı ve bilgi birikimine sahip olduğunu belirtti. Koçoğlu, ''Bu birikimden ne kadar çok kişi yararlanırsa, Türkiye için o kadar katma değeri yüksek bir iş yapmış olacağız'' değerlendirmesinde bulundu. Koçoğlu, verilecek eğitimle işçilerin yeteneklerinin arttırılacağını ve sınavlarda başarılı olarak belge alan işsizlerin yüzde 20'sinin istihdamının garanti edileceğini belirtti.
     
İNTES'in, kurucuları arasında yer aldığı İNİŞEV tarafından finanse edilecek proje kapsamında 200 inşaat işçisinin eğitim alması ve sınavda başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verilmesi hedefleniyor. Eğitimlere İNTES Meslek Yeterlilik Merkezi tarafından akredite edilen ahşap kalıpçı, betonarme demircisi, betoncu, inşaat boyacısı, sıvacı, duvarcı ve iskele kurulum elemanı konularında çalışan işçiler katılabilecek.

Eğitime katılmak isteyenler İŞ-KUR'un Van İl Müdürlüğü'ne başvuracak. Ekim ayında başlaması planlanan eğitime katılmak için meslek mensubu olmak gerekiyor. Ayrıca eğitimlere katılan işsiz inşaat işçilerine, İŞ-KUR günlük 20 lira ücret verecek. İNTES, işi olmasına rağmen kendisini geliştirmek amacıyla eğitimlere katılacak işçilere eğitim kitleri ve kişisel koruyucu donanımlarını (baret, bot vs) ücretsiz sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/intes-ve-inisev-vandaki-insaat-iscilerine-egitim-verecek_102280.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!